Attika Seramiği'nde Troia Savaşı
The Trojan War in The Attica Pottery
- Tez No: 211201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalısmada, Attika seramiğinde Troia Savası Destanı ile ilgili yaklasık olarakMÖ. 750 ile 320 arası dönem içerisine tarihlendirilen görsel kanıtlar, mitolojik anlatımesas alınarak sunulmustur. Aynı konu ile ilgili birden çok örnek arasında ise kronolojiksıra geçerlidir. Troia Destanı ile ilgili ilk kıvılcımın çakıldığı, Peleus ile Thetis'indüğününde, kavga tanrıçası Eris'in, altın elmayı konuklar arasına atarak güzelliktartısmasını alevlendirmesi ile baslayan olay, Aineias'ın yanmakta olan Troia'yı terketmesi ile sonlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, visual descriptions of the Attica pottery which date back to a periodbetween nearly 750 B.C. and 320 B.C. and which are related to the Epic of Trojan Warwere presented in mythological perspective. Among many examples on the samesubject, the historical choronology was taken as a basis. The subject which started witha beauty quarrel when Eris, the goddes of fight, threw a gold apple to the audience at thewedding of Peleus and Thetis, the first spark of Troia, finished with Aineias?s leavingTroia on fire.