Smintheion Hellenistik Dönem seramiği
Hellenistic Poterry from Smintheion
  1. Tez No: 94777
  2. Yazar: TAYYAR GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Özet İskender sonrası yürütülen politikalar sonucu Troas bölgesinin en önemli merkezlerinden biri olan Alexandria Troas antik kentine hizmet veren, Çanakkale ili Ayvacık ilçesi Gülpınar Beldesi' nde yer alan Apollon Smintheus Tapmağı, Hellenistik dönemde bölgenin en önemli kült merkezidir. Çalışmanın konusu; Smintheion'da sürdürülen kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan ve tapmaktan daha erken özellikler gösteren teras duvarı ve yolu anlamaya yönelik çalışmalarda ele geçen Hellenistik dönem seramikleridir. Daha önceki araştırmalar gözönünde tutularak sınıflandırılan kaplar, benzer örnekleri ile form, hamur, astar ve bezeme özellikleri karşılaştırılarak tarihlendirilmişlerdir. Sınıflandırma yapılırken kaplar bezemesiz ve bezemeli olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Bezemesiz örneklerin işlev ve form özelliklerine göre detaylandınlarak incelenmesi forma dayalı gelişimi gösterir. Bezemeli örnekler, batı yamacı seramikleri ve Megara kaselerinin bezeklerine göre alt başlıklara ayrılarak incelenmesi ise bezemeye dayalı gelişimi gözler önüne serer. Hamur ve astar özelliklerinde çeşitlilik göze çarpar. Siyah, kahverengi, gri, kırmızı renkte astar ve açık kırmızı, sarımsı kırmızı, gri renkte hamura sahip örnekler yoğun olarak ele geçmişlerdir. Batı yamacı seramikleri dışında her işlevde ve formda kaplardan örnekleri olan gri hamur ve astarlı kaplar, yoğun miktarda ele geçmiş olmaları ile dikkat çekicidirler. Yoğun miktarda rastlanılan bir diğer grupta özellikle tabak ve kase formlu kapların belli bölümlerinin kuşaklar halinde astarlandığı, kalan kısımların astarsız bırakıldığı yan astarlı örneklerdir. Bu kaplatın hamur ve astar özelliklerinde de bir çeşitlilik göze çarpar. 60Bergama ile olan yakın ilişki dikkat çekicidir. Çok az sayıdaki Attika örnekleri dışında, üretim yerinin belirlenebildiği kapların tümü Bergama atölyelerinin ürünüdürler. Smintheion Hellenistik dönem seramikleri, bir yandan yoğun olarak ele geçtikleri teras duvarı ve yolun tarihlendirilmesine yardıma olurken öte yandan Apollon Smintheus Tapmağı' mn tarihlendirilmesini desteklerler. 61
Özet (Çeviri)
Summary Together with its surrounding structures, the temple of Apollon Smintheus is one of the most important sanctuary of Hellenistic period. The temple itself is situated in the territory of city of Alexandreia Troas which is believed to have been established as a results of the synoekisis politics of Diadokhoi after the death of Alexander the Great. The study presented here deals with the a group of Hellenistic pottery which was found in the excavations that aimed to understand the earlier terrace wall and the procession street of the sanctuary. The pottery pieces were evaluated and dated by correlating them with their published parallels in terms of shapes, clay, slip and decoration. The pieces were mainly divided into two groups - plain and decorated - during their classification. Detailed evaluation of the plain potteries according to their shapes and functions gives their form development. Decorated wares such as Megarian Bowls and West Slope pottery were evaluated in term of decoration even in their sub groups, which would show their decoration development. The clay and the slip of the pieces show distinct variations. Generally, black, brown, grey and red slips are common. The clay is usually yellowish-red and grey. The plain wares with grey shp and clay which have almost all the shapes except the West Slope, are dominant. Another prominent group mostly comprises open vessels such as bowls and plates with washed slip. The clay of this group has also distinct variations. 62Except a small number of Attic examples, close resemblances with Pergamonian products make us to attribute these Smintheion pieces to the Pergamonian workshops. These Hellenistic pottery finds from the Sanctuary of Apollon Smintheus also give important conclusions not only for the dating of the Terrace Wall and The Procession Street but also the chronological problems of the temple itself. In this study most of the Hellenistic Pottery finds from the Sanctuary of Apollon Smintheion were catalogued and with this pottery body of which 90% components were mostly found in the Terrace Wall and Procession Street trenches, the dating of the wall, street as well as the temple itself was clarified. 63