Atatürk'ün müzik konusundaki düşünceleri üzerine bir inceleme
An investigation on the opinions of Ataturk about music
  1. Tez No: 211205
  2. Yazar: DENİZ AKILLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Atatürk'ün, kültürün önemli bir öğesi olan müzik konusundaki düşüncelerinin, anılarının ve müzik beğenisinin incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Atatürk'ün müzik konusundaki düşüncelerinin tespiti, bu düşüncelerinin incelenmesi ve müzik beğenisinin ele alınması ve bu kapsam dâhilinde Türkiye'de yapılan çalışmaların incelenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın incelemesinde tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, Atatürk'ün müzik konusundaki düşünceleri, anıları ve müzik beğenisiyle beraber, devlet yaşamında ve özel yaşamında müziğe ve sanatçıya verdiği önem anlaşılmıştır. Her alanda olduğu gibi güzel sanatlarla ve özellikle de müzikle yakından ilgilenen Atatürk, bu sanat dalını toplumun temel değerlerinden biri olarak görmüş ve bir toplumda değişiklik ve yeniliklerin, öncelikle müzik alanında yapılması gerektiğini vurgulamıştır. Bunun için de müzik üzerinde önemle durmuş ve düşünceleriyle yeni ufuklar açmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the investigation of opinions, memories and affinities of Atatürk, about music which is an important component of culture. Becouse of reasons like the determination of the opinions of Atatürk about music, the examination of these opinions with chronological order, his music affinity and the investigation of the studies in Türkiye this study is important. In the study ?serway method? was used. In the result of study with the opinions, memories and affinities of Atatürk it was understood that in social and state life he esteemed the music and artists. Atatürk saw this art as main value of society and said that the changes and innovations in this society must started with music. For this reason he regarded to music and opened new doors with ideas.