Ahmet Refik'in 'Tarih okuyorum' adlı eseri
Ahmet Refik?s work named ?Tarih okuyorum?
  1. Tez No: 211206
  2. Yazar: TUBA KARAKAYA AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüksek Lisans Tezimde incelediğim Ahmed Refik'in ?Tarih Okuyorum? adlı eseri,ders kitabı olarak yazılmış olmasının yanında, dönemin önemli tarihçisinin gençlere yönelikbir bilinç oluşturma çabası içerisinde olması nedeniylede incelenmesinin önemli olacağıdüşünülmüştür .Eser Osmanlıca sözlükler yardımıyla Latin harflerine aktarılmış, günümüzTürkçesiyle tarih öğretiminde ve gençlere yönelik bilinçlendirme açısından değerlendirilmesiyapılmıştır. Tezimizin önsöz kısmında eserin önemi ve tez konusu yapmamızın gerekçesi kısacaaçıklanmıştır. Giriş kısmında ise yazarın tarihçi kişiliği ve tarihe bakışı eserin incelenmesinegeçilmeden irdelenerek kitabın ve tezin amacının anlaşılmasına yardımcı olması düşünülmüştür.Bir sonraki bölümde yazarın ayrıntılı bir özgeçmişi sunulmuş, içerisinde yazarın diğer eserleride tanıtılmıştır. Daha sonra kitabın metninin çevirisine geçilmiş, kitabın orijinal yazım düzenineuygun olarak günümüz Türkçesine Latin harfleri kullanılarak aktarılmıştır. Eserde baştaOsmanlı padişahları olmak üzere Osmanlı dönemi devlet ve ilim adamları ile İslam dinindeönemli sayılan birçok din ve devlet adamları ile bazı Türk büyüklerine yer verilmiştir. Yazarkitabın son bölümünde bir tarih kitabına özgü olmayan bir şekilde okuyucuya seslenmiştir.Tezin sonuç bölümünde ise eser, tarih eğitimi açısından incelenmiştir.Sonuçta yazarın eserin yazıldığı tarih itibariyle devlet ve milletin içerisindebulunduğu hal ve şartları da gözeterek, melankolik bir tavırla geçmişin şaşalı günlerinden tarihikişilikleri seçtiğini görmekteyiz. Tezimizde de anlattığımız gibi yazar hikayeleme ve örneklemetekniği ile bu kişilerin belli karakterlerini öne çıkarmıştır. Eserde, amaç olarak ders kitabı veyatarih kitabı kimliğinden çıkılarak, Müslüman Türk kimliğini öne çıkarmak, vatan ve milletsevgisini aşılamak amacıyla giriş ve sonuç bölümünde doğrudan okuyucuya seslenilmiş,böylece bir bilinç oluşturma gayreti gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to be considered that Ahmet Refik?s work ?TARİH OKUYORUM?which I examined in my thesis has been studied not only its being written as a textbook but alsoits struggle about creating consciousness of the significant historian of its period towards youth.The work was transfered into Latin letters with the help of Ottomans? dictionaries, and itwas evaluated with current Turkish in History teaching in view of creating consciousnesstowards youth. In the preface part of the thesis, the importance of the thesis and the reason whywe studied this subject was clarifed briefly. In the introduction part, before passing theexamination of the work, by explicating the historic personality of the writer and his point ofview about history were thought to be helpful in understanding the book and the purpose of thethesis. In the following part, an exclusive detail of the writer?s curriculum vitae(CV) waspresented and within it was introduced wirter?s other works. Afterwards, the text of the bookwas translated and it was conveyed by using Latin letters in accordance with the original textinto current Turkish. In the work, primarily the Ottomon Sultans, statesman and man of letter ofthe Ottoman period, religious man and statesman in the Islamic religion and some of theTurkish seniors were included. In the last part of the book, the writer addressed to the reader inan unsuitable way opposed to the history book.In the conclusion part, the work was examined in view of history teaching.Consequently, we see that by observing the conditons and the circumstances of the stateand nation with period of the work, the writer chose the historic personalities of the elaboratedays of the past in a melancholic way. As we explained in our thesis, the writer highlighted theevident personalities of these people with the technique of narrating anf fictionalizing. In thework, by excluding the identity of textbook and history book, with the aim of bringing Turkishidentity and inoculating country and national ideas, it was addressed to the reader directly in theintroduction and conclusion part, and so it was strived for creating consciousness.