Koruma tedbiri olarak adli kontrol
Judicial supervision as a means of custodial precaution
  1. Tez No: 211207
  2. Yazar: MEHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. CANER HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ceza Muhakemesi Kanununda, ceza yargılamasının yapılabilmesi, maddigerçeklige ulasılması ve yargılamanın sonunda verilen hükmün infazının saglanmasıamacıyla, ?Koruma Tedbirleri? baslıgı altında çesitli tedbirler öngörülmüstür. Korumatedbirlerinin içerisinde kisi hürriyetini kısıtlayan en agır koruma tedbiri tutuklamatedbiridir. Tutuklama tedbiri, kesin hüküm olmaksızın, kisi hürriyetini tamamen ortadankaldırması nedeniyle bu etkisini azaltmak ama aynı zamanda yargılamanın yapılması veverilen hükmün infazının saglanması için Adli Kontrol tedbiri düzenlenmistir.Adli Kontrol tedbiri ilk defa 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunundadüzenlenmistir. Daha sonra 03.07.2005 tarihli Çocuk Koruma Kanunu ile sadece çocuklarhakkında Adli Kontrol tedbiri uygulanmasına iliskin özel bir düzenleme yapılmıstır. AdliKontrol tedbirinin kaynagı agırlık olarak Fransız Ceza Muhakemesi Kanunudur.Adli Kontrol tedbiri Türk ceza muhakemesi hukukunun yeni bir müessesesiolması nedeniyle bu tedbirin, niteligi, uygulanabilirligi, neler getirdigi, fayda ve zararları,doktrinde ve uygulamada, tam olarak anlasılmamıstır. Bu konuda tartısmalar henüz yeniolup adli kontrol tedbirin uygulanması sonucu, zaman içinde niteligi ve faydalarıanlasılacaktır. Çalısmamızda adli kontrolün niteligi, amacı, uygulanması ve infazedilmesine iliskin önerilerimizi ve tespitlerimizi aktarmaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
In the Criminal Procedure Code certain means envisaged under the name of?Custodial Precautions? to provide the judicial proceedings to be held, to achieve thereality, to make sure that the sentence produced at the end of the trial be executed.Among the Custodial Precautions the pre-trial detention, meaning the restriction of theindividual liberty, is the most severe thereof. Since the pre-trial detention allowsdepriving individuals fully of their freedom. Either to decrease the possible undesiredconsequences and to ensure the trial is held and the verdict is executed judicialsupervision is provided by law.Judicial supervision has been introduced for the first time, in the CriminalProcedure Code [5271]. Thereafter by the Child Protection Code dated 03.07.2007, a newspecial provision was adapted to children with respect to the judicial supervision. Theresource of the judicial supervision system is to a great extend French Code of CriminalProcedureDue to the fact that the judicial supervision is a newly introduced system to theTurkish criminal procedure law, quality, applicability, outcomes, positive and negativeresults thereof have not yet been clearly understood both in literature and implementation.Since the discussion on the subject is quiet new, all the aspects of the system to be clearlycomprehended in time. In our study we have tried to focus on the quality, ultimate aim,application and the execution of the judicial system.