Zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin sesli okuma hızlarının arttırılmasında okuma öncesi ve okuma sonrası sağaltım tekniklerinin faklılaşan etkililiği
The effectiveness of antecedent and concequence interventions using combined and seperated formats in oral reading fluency
  1. Tez No: 211221
  2. Yazar: GÜNGÖR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. RÜYA GÜZEL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; sesli okuma hızının arttırılmasında okuma öncesisağaltım tekniklerinin ve okuma sonrası sağaltım tekniklerinin birlikte ve ayrıuygulanmasının zihinsel yetersizliği olan öğrenciler üzerinde en etkili olanınınbelirlenmesidir.Araştırma 2004-2005 öğretim yılında Antalya ili Belediye sınırları içerisindebulunan Dr.İlhami Tankut İlköğretim Okulu, Baraj İlköğretim Okulu ve 100.Yılİlköğretim Okullarının a) Özel eğitim dördüncü sınıfına devam eden, b) Okuma hızısınıf düzeyine göre çok düşük olan (dakikada okuduğu kelime sayısı 40- 50 arası),c) Metnin en az %75'ini doğru okuyan, d) Metnin en az %90'ını hecelemedenokuyan dört öğrenci ile yapılmıştır.Araştırmanın deseni, tek denekli deneysel desenlerden dönüşümlüsağaltımlar desenidir. Araştırmanın bağımlı değişkeni, deneklerin bir dakikadadoğru okudukları kelime sayısıdır. Bağımsız değişkenleri ise okuma öncesi vesonrası tekniklerin birlikte ve ayrı uygulanmasıdır. Bu teknikler sırası ile; öncedendinleme + tekrarlı okuma (okuma öncesi tekniklerin ayrı uygulanması), geri bildirim+ ödül (okuma sonrası tekniklerin ayrı uygulanması), tekrarlı okuma + geri bildirim(okuma öncesi ve sonrası tekniklerin birlikte uygulanması) ve önceden dinleme +tekrarlı okuma + geri bildirim + ödül'dür (okuma öncesi ve sonrası tekniklerintümünün birlikte uygulanması).Araştırmada verilerin toplanabilmesi için 4. sınıf düzeyine uygun metinler,okuma hızı kayıt çizelgesi, teyp ve kronometre kullanılmıştır. Deney süreciaraştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler grafikselolarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler şu şekildedir:Okuma hızının arttırılmasında okuma öncesi sağaltım tekniklerinin veokuma öncesi ve okuma sonrası sağaltım tekniklerinin birlikte uygulanmasınınetkili olduğu izlenimi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effectiveness ofantecedent interventions and consequence interventions used in a combined andseparated format to improve oral reading fluency on mildly mentally retardedstudents.The participants of the research were chosen from three self-contained andmulti-age classrooms for students with mild mental retardation in AntalyaEach participant met the following criteria: (a) attending fourth gradeprimary school of mental handicaped students education b) have low oral readingrate according to class level, c) at least 75% of the text is read correctly, d) read90% of the text without spelling. Four students are participated in this study.The design of the study is Alternative Treatment Design. The dependentvariable of the study is, the number of words read correctly per minute.Independent variables are antecedent interventions and consequenceinterventions used in a combined and separated format.These interventions are; listening prewiew + repeated reading, performancefeedback + contingent reinforcement, repeated reading + performance feedbackand listening prewiew + repeated reading + contingent feedback + contingentreinforcement.Fourth grade level narrative texts, record sheets, cassette recorder andchronometre are used for data collection. Experimental procedure is applied bythe researcher. Graphical analysis was used in evaluating the obtained data.For all participants, oral reading fluency increased under the antecedentconditions and combined conditions. The results of this study have importantimplications for the selection of intervention procedures for students with mildmental retardation.