Zümre öğretmenler kurulu toplantı tutanaklarına göre lise tarih derslerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri (2001?2005)
The current problems and proposed solutions in high school history courses according of offical reports, recorded at collegial teachers? meetings (2001-2005)
  1. Tez No: 211222
  2. Yazar: SİNAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı ortaöğretim tarih öğretmenlerinin tarihdersinin işlenmesinin planlanması olan zümre toplantılarında alanlarıyla ilgiliyaşadıkları sorunlara ve dile getirdikleri çözüm önerilerine ilişkin görüşlerinideğerlendirmektedir.Bu tez Giriş, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve Öneriler olmak üzeredört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konuya teorik yaklaşılarak birdersin temel unsurları olan müfredat programı, öğretmen ve ders kitabı üzerindedurulmuştur. İkinci olarak okullarda bir dersin bir öğretim yılı içerisinde işlenişseyrini belirleyen zümre öğretmenleri toplantısının tanımı, amacı, toplantıların nasılyapıldığı, toplantılarda hangi gündem maddelerinin ele alındığı ve zümretoplantılarının çeşitleri üzerinde durulmuştur. II. Bölümde araştırmanın yöntemiüzerinde durulmuşturTezin III. Bölümünde tarih öğretmenlerin tarih dersi zümre toplantılarındatarih dersinin işlenişi konusunda yaşadıkları problemler ve bu problemleregetirdikleri çözüm önerileri ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın evreni, Ankara ilindeortaöğretim kurumlarındaki tarih öğretmenlerinin hazırlamış olduğu zümreöğretmenleri toplantı tutanaklarıdır. Ankara ilinde 55 farklı ortaöğretim kurumundayapılan tarih dersi zümre toplantısı tutanakları toplanarak, her birine içerik analizineuygulanarak alt problemler belirlenmiştir. Araştırmaya ilişkin bulgular şöyledir;1.Tarih öğretmenleri tarih dersinin işlenişi sırasında yaşadıkları problemlerizümre öğretmenler kurulu toplantılarında ortaya koyarak bu sorunlara çözümönerileri getirmektedirler.2.Tarih öğretmenlerinin yaşadıkları problemlerin onların önerileridoğrultusunda çözümlenmesi tarih dersini daha verimli hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to solve the problems of history teachers in the lessons bygetting ideas of collegues in the course meetings.The study has got four main parts: INTRODUCTION, METHOD,FINDINGS, SUGGESTION and CONCLUSION. Firstly, the educationalcurriculum, being the main part of a lesson, course books and teachers are taken upin the introduction part. Then the purpose of the history teachers, the meaning of thegroup working, how this course meetings are made, taken subjects and the kind ofthese meetings explained during an educational course in a year. In the second part,the organization of the study is explained.In the third part, history teachers?problems in the lessons and the solutions ofthese problems are taken up. More than fifty-five, several research from differentmiddle school?s history course meetings in Ankara are collected and sub-problems ofthem are clarified. The findings of the research are like these:1.The history teachers try to solve the problems in the lessons by the help ofsuggestions in the course meeting.2.The history lessons are getting better by getting solutions of the teachershaving problems in the lessons.