Arapça dilbilgisi öğretiminin çoktan seçmeli testlerle ölçülmesinde güvenirlik düzeyi
Reliability level of measuring Arabic grammar teaching with multiple choice tests
  1. Tez No: 211223
  2. Yazar: RAMAZAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, Arapça dilbilgisi öğretiminin çoktan seçmeli test tipimaddelerle ölçülmesinde güvenirlik düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Buamaçla araştırmacı tarafından İmam Hatip Liseleri hazırlık sınıfı Arapça dilbilgisimüfredatına uygun 80 soruluk bir ölçme aracı geliştirilerek Genç İmam Hatip LisesiHazırlık Sınıfında öğrenim gören 51 öğrenciye uygulanmıştır.Araştırmanın ele aldığı ana problem ve buna bağlı olarak gelişen altproblemlerin çözümüne yönelik yapılan analizlerin sonuçlarını şu şekilde özetlemekmümkündür;Ø Arapça dilbilgisi öğretiminin, ölçme ve değerlendirme ilkelerine görehazırlanan bir çoktan seçmeli testle ölçülmesinde güvenirlik düzeyiyüksek bulunmuştur.Ø Geliştirilen ölçme aracının güvenirliği KR-21'e göre 0,95, Test-Tekrar test yöntemine göre 0,94, Testi Yarılama tekniğine göre ise0,71 olarak bulunmuştur.Ø Öğrencilerin Arapçaya karşı olan tutumlarının, test sonuçlarını,dolayısıyla güvenirliği olumlu açıdan etkilediği görülmüştür.Ø 80 soruluk bir çoktan seçmeli Arapça dilbilgisi testi için uygunsürenin 90 dakika olduğu tespit edilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak kısaca; Arapça eğitiminde ölçme vedeğerlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi ve bu çalışmaların batı dillerindekistandartlara ulaştırılması, dil eğitmenlerinin her farklı beceri veya unsura yönelikölçme tekniklerini iyi bilmeleri ve bu alanda sürekli olarak kendilerini yenilemelerigerektiği önerilebilir.Bilim Kodu: Arap Dili Eğitimi
Özet (Çeviri)
This current study is designed in order to determine how reliable the multiplechoice testing technique in Arabic Language teaching is. For this reason an eightyword-multiple choice test which is designed suitable for the current Arabic Languagecurriculum of Imam Hatip High School preparation class is applied to fifty onestudents in Genç Imam Hatip Preparation Class.It?s possible to sum up the main problem and the results of the analysis inorder to solve sub problems derived from the main one:Ø It?s found that the reliability of testing by a multiple choice test whichis designed suitable for common testing and evaluation principles inArabic Grammar Language is very high.Ø The reliability of the improved test, in KR ? 21 method, is 0,95 and inTest-Retest method 0,94 and according to the method called Split HalfMethod 0,71.Ø It?s also seen that the most appropriate time limit for a 80-wordmultiplechoice test is 90 minutes.Leaning on the results of this research, more importance should be given totesting and evaluation studies in Arabic language, these researches should gainEuropean standards, language tutors should also know different testing techniquesand skills and always refresh themselves.