Geleneksel kültürün korunması ve tarihi çevre bilincinin kazandırılmasında sanat eğitiminin önemi
The importance of art education to protect the traditional culture and to get the conscious about historical
  1. Tez No: 211224
  2. Yazar: OSMAN HAYATİ ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geçmişten günümüze kadar gelen kültürel varlıklara ve tarihi dokuya sahip güzel yurdumuzun ,kültürel ve tarihi yapısını koruyup kollamak, gelecek nesillere zarar vermeden ulaştırmak, değerlerini kavratmak bizlerin görevi olmalıdır.Geçmişte bir çok sanat dalında eşsiz eserler ortaya koyan ve günümüze kadar koruyabilen atalarımızın mirasını korumak ve bu bilinci kavramış nesiller yetiştirmek hem bizim hem de toplumumuzun görevidir.Bir çok medeniyete beşiklik etmiş dünyanın en eski yerleşimlerinden olan Türkiye'de çok sayıda tarihi eser ve kültürel mirasla karşılaşmamak mümkün değildir.Çoğu zaman yanından geçtiğimiz, fakat farkında bile olmadığımız sanat şaheserleri olduğu gibi, işe veya okula giderken gördüğümüz fakat ne olduğunu kimler tarafından ne zaman yapıldığını bilmediğimiz eserler de vardır.Burnunu kırdığımız veya kollarını kırdığımız heykeller,üzerlerine isim yazdığımız veya kazıdığımız tarihi değerler gibi? Bunlardan dolayıdır ki tarihine saygı duyan, onlardan kalan kültürel mirasa sahip çıkmanın bilincine varan bunların üzerine yeni katkılarda bulunan insanların sayısını artırabilmek amacıyla İlköğretim Resim-İş dersinde böyle bir çalışmanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.İlköğretim Okulu Ders Programları ,Resim-İş programı 6,7,8.sınıflar ders programları genel amaçlarındaki;17.madde(Tarihi ören yerlerini,anıtları,müzeleri,sanat galerilerini,atölyelerini ve tasarım stüdyolarını tanıyarak,kültür ve tabiat varlıklarına sahip çıkabilme.) ,7. sınıfların özel amaçlarından 11.madde(değişik yörelerdeki kültürel,sanatsal etkinlikleri inceleyerek iki veya üç boyutlu çalışmalara aktarabilme.)ile 26.madde(Tarihi eserleri,anıtları,müzeleri,galerileri,sanatçı ve tasarımcı atölyelerini tanıyarak sanat eserlerini koruyabilme.) dikkate alınarak geleneksel kültüre ve tarihi çevre bilincine yönelik uygulamalı bir çalışma yapılmıştır.Çalışma,Ankara ili Etimesgut ilçesinde yeni açılan Eryaman Kooperatifler Birliği İlköğretim Okulunda 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 26 kişilik öğrenci gurubuyla yapılmıştır.Aşamalı yöntemin çeşitlendirme evresine göre ders programı hazırlanmış çalışmada kontrollü ön ve son test metodu kullanılmıştır.Önce öğrencilere ön test uygulanarak öğrencilerin konu ile ilgili bilgileri ölçülmüş ,daha sonra slayt gösterisi ve sunumu yapılıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesine gezi düzenlenerek uygulama çalışmasına geçilmiş ,çalışmalarında gezide ve slaytta gördükleri eserlerden edindikleri bilgilerden yararlanarak resim çalışması yapmaları istenmiş, çalışmalar bittikten sonra test uygulanmış ve veriler değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To preserve the beauty of our country's cu1tural and historical heritage and deliver this cu1tural assets to the next generations without giving any harm, should be the basic duty of us. Our ancestors produced unique work of art in many fields and kept them till today. It must be both our and society's duty to maintain our ancestor?s heritage and to rise a generations acknowledge the importance of this heritage.It is impossible not to confront with any cu1tural heritage and historical structure in our country which is one of the most ancient setting area and cradles of civilization in the world. There are lots of works of art which we don't recognize and also there are works that we don't know when and by whom they were made in our environment There are statues that we give harm by damaging their nose and arms, and structures that we write names on. Because of these; in order to increase the number the people who respect their history, and acquire the cu1tural heritage and also to contribute to this heritage, a new study is needed in Primary Education Art lesson.Primary Education Curriculum, Art Lesson Programme 6., 7., 8., Classes lesson programme's general aims include;An applied study has been done on traditional cu1ture, and historical environment conscious by taking care the 17th article ( maintaining culture and nature fortune, by knowing the mins of buildings, monuments, museums, art galleries, and learning design studios ); 11th article, which is one of the special aims of 7th classes (examining cu1tural and art activities in various areas to transfer them to two or three dimensional works.); and 26th article (learning and keeping historical artifact, monuments, museums, art galleries, artist and designer studios .)The study had been realized with 26 students at 7th classes in Eryaman Kooperatifler Birligi Primary School in Etimesgut, Ankara.The programme had been prepared according to the progressive method's diversification phase curriculum has been prepared, and in the study pre and final test methods had been used.At first, pre-test had been given to the students to evaluate their knowledge on the subject, then slide display, presentation, and a trip to Anatolian Civilizations Museum had been done; later, applied study has begun and students had been wanted to paint whatever they had reminded from the slide and museum; and finally a test had been given, and data had been evaluated and the study had been finished.