İlköğretim okullarında; yönetici teftişinde kullanılmakta olan yönetici teftiş formuna eklenen ölçütlerin (yeterliklerinin), ilköğretim müfettişleri ve okul yöneticileri tarafından değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
The evaluation of factors added to directors inspections from that is used by the inspectors in primary schools, by both primary school inspectors and directors
- Tez No: 211241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ CEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim okullarında; yönetici teftişinde kullanılmaktaolan yönetici teftiş formuna eklenen ölçütlerin (yeterliklerinin), ilköğretim müfettişleri veokul yöneticileri tarafından değerlendirilmesidir.Araştırmanın evrenini Ankara ilinde görev yapan ilköğretim müfettişlerinin tamamı ileAnkara ilinde bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticileri ve okulyönetici yardımcıları oluşturmaktadır.Örneklemdeki gruplardan; yönetici teftiş formunda yer alan ve araştırmacı tarafındananket sorusu haline getirilen toplam 41 maddedeki gözlenen davranışları ?çok yetersiz?,?yetersiz?, ?az yeterli?, yeterli? ve ?çok yeterli? olmak üzere toplam 5 seçenekten birisiniişaretlemeleri istenmiştir. Anket formunda yer alan ilk 5 madde kişisel bilgileri içermekte,diğer 41 maddeden 1. - 7. arası kurumun fiziki durumu, 8. - 18. arası eğitim öğretim vedeğerlendirme, 19. - 26. arası büro işleri, 27. - 34. arası yönetim ve çevre ilişkileri ve sonolarak 35. - 41. arası ise kendini yetiştirme ile ilgili gözlenen davranışlardır. Anketin sonunabir de açık uçlu soru eklenmiştir.Anket sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11 paket programıkullanılmıştır.Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre; anket formunda bulunan gözlenendavranışlar, kurumun fiziki durumu denetim alanında her üç grup tarafından ?yeterli?, eğitimöğretim ve değerlendirme denetim alanında ilköğretim müfettişleri tarafından ?az yeterli?,okul yöneticileri ve okul yönetici yardımcıları tarafından ?yeterli?, büro işleri denetimalanında her üç grup tarafından ?yeterli?, yönetim ve çevre ilişkileri denetim alanındailköğretim müfettişleri tarafından ?az yeterli?, okul yöneticileri ve okul yönetici yardımcılarıtarafından ?yeterli?, kendini geliştirme denetim alanında ilköğretim müfettişleri tarafından ?azyeterli?, okul yöneticileri ve okul yönetici yardımcıları tarafından ?az yeterli? bulunmuştur.Bunun dışında okul yöneticilerinin, ilköğretim müfettişlerinin ve okul yöneticiyardımcılarının görevlerine, cinsiyetlerine, yaşlarına, meslekteki kıdemlerine ve branşlarınagöre; anket formunda yer alan gözlenen davranışların yeterliklerine ilişkin grupların görüşleriarasında bazı maddelerde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to open the way so that the criteria (sufficiency) added tothe directors inspection form that is used by the inspector for primary schools is evaluated byboth inspectors and managers of schools.All of the inspectors that are authorized within the boundaries of Ankara andprinciples and vice-principles working in the formal primary schools in Ankara take place inthe research.The answers to 41 questions that are included in the manager? s inspection form andthat are put into questionnaire form by the researcher are one of the following options: veryinsufficient, insufficient, little sufficient, sufficient and very sufficient. The first five questionof the questionnaire are about the individual information. Out of the left 41 questions, thequestions between 1 and 7 are about physical condition of the institution, the questionsbetween 8 and 18 are about education and its evaluation, the questions between 19 and 26 areabout office works, the questions between 27 and 37 are about management andenvironmental affairs and the questions between 35 and 41 are about self-development.The SPSS 11 package program was used for evaluating the data obtained at thequestionnaire.According to the findings obtained at the end of the research, the actions described inthe answer to the questionnaire form which describe the situation of institutions were found?sufficient? by the three parties in terms of physical control of the institutions, they werefound ?little sufficient? by the inspectors of primary school but ?sufficient? by the principlesand vice-principles of schools in terms of education and its evaluation, they were found?sufficient? by the three parties in terms of controlling office works, they were found ?littlesufficient? by inspectors but ?sufficient? by principles and vice-principles in terms ofenvironmental affairs and were found little sufficient by three parties in terms of selfdevelopment.Moreover, there are differences between the points of view of the inspectors,principles and vice-principles in evaluating the topics in the questionnaire form according totheir sex, age, Professional seniority, and branch..