Dört - altı yaşları arasında çocuğu olan anne - babalara verilen 'cinsel eğitim programı'nın cinsel gelişim ve cinsel eğitim konusundaki bilgilerine etkisinin incelenmesi
Affects of 'sexual training program' to the parents who have children under four-six years to knowledge of sexual training and sexual development examination
- Tez No: 211242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Kastamonu İli, İnebolu İlçesinde yaşayan ve Dört ? Altı YaşlarıArasında Çocuğu Olan Anne ? Babalara Verilen ?Cinsel Eğitim Programı?nın CinselGelişim Ve Cinsel Eğitim Konusundaki Bilgilerine Etkisinin İncelenmesi'ni araştırıportaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda anne ? babalarauygulanacak ?Anket? ve ?Cinsel Eğitim Programı? geliştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini oluşturacak olan anne ? babaların belirlenmesi için,evrenden seçilmiş 42 çocuğun genel gelişimlerini anlamak amacıyla çocuklara GaziErken Çocukluk Değerlendirme Aracı (GEÇDA) uygulanmıştır. Uygulama sonrasınormal gelişim gösteren 30 çocuğun anne ? babasına (12 Anne, 18 Baba) ayrı ayrıanket uygulanmıştır. Daha sonra bu doğrultuda hazırlanan cinsel eğitim programıailelere aktarılmıştır. Programın uygulanması sonucunda, tekrarlanan anketçalışmasıyla, cinsel eğitim konusundaki bilgi düzeyinde, fark olup olmadığıaraştırılmıştır.Anne ? babalarla yapılan çalışmalar sonucunda, verilerin analizi ?ki ?kare,yüzde ve frekans dağılım tabloları ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin istatikselanalizleri Advanced Statistics SPSS paket programında yapılmıştır.Uygulanan testlerde ön test ve son test arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Öntest ve son test arasındaki fark karşılaştırıldığında test sonuçlarının anlamlı çıktığı,araştırmadan elde edilen bulgularda görülmektedir.Eğitim programı uygulanmadan önce, ailelerde uygulanan ön testsonuçlarından da anlaşıldığı gibi, ailelerin hiç birinin bu güne kadar çocuklarınıneğitimleriyle ilgili herhangi bir eğitim almadığı görülmüştür. Testlerdeki sorularaverilen cevaplarda cinsel eğitimin aile tarafından verilmesinin yanlış olduğunudüşünen ailelerin % 80 gibi büyük bir çoğunlukta olduğu, ailelerin çocuklarına yanlışyönlendirmelerde bulunabilecekleri korkusundan veya nasıl bir yaklaşımdaiibulunacaklarını bilememeleri ya da bu eğitim verilmesinin gerekli olmadığını ifadeetmişlerdir.Eğitim programı uygulandıktan sonra ise; ailelerin % 83' lük bölümünün bueğitimin gerekli olduğunu, yaşı, zekası, olgunluk düzeyi gibi faktörlerin dikkatealınarak hangi konular üzerinde ne zaman bilgi verilmesi gerektiğini, yanlış bilgilerinarkadaş, TV, dergi ya da diğer benzeri kaynaklardan öğrenilmesinin ne gibisakıncalar doğuracağının farkına vardığı bulunmuştur. Yine ailelerin, % 46.7'likbölümü cinsellikle ilgili merakların anne ? baba ve konusunun uzmanları tarafındankarşılanmasının doğru olacağını, daha önceden ailelerin % 66.7'si cinsel eğitiminergenlik döneminden önce verilmesinin problem olacağını ifade eden aileler, eğitimaldıktan sonra (%53.3)'lük bölümün cinsellikle ilgili sorular sormaya başladığızaman cinsel eğitime başlanması gerektiğini belirtmiştir.Anne Babaların Cinsiyet Durumuna Göre Çocuğa Verilen Cinsel Eğitimin NeGibi Faydalar Getireceğine İlişkin Görüşlerinin Dağılımı değerlendirildiğinde;araştırmaya katılan ailelerin % 53.3'ü verilen eğitimin çocuğu cinselliğikeşfedeceğini ve öğreneceğini düşünmektedir. Doğru verilecek bilgilerdoğrultusunda, çocuk kendi bedenini tanıyarak, buna karşı olumlu duygularbesleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study, which was applied to the parents who have four ? six year oldchildren in İnebolu ? Kastamonu, was made in order to research the effect of the sexeducation program. According to this aim, a questionnaire and a sex educationprogrammer were developed.To determine the parents who will be the model of the study, Gazi EarlierChildhood Evaluation Tool was applied to 42 children chose from the socialenvironment to understand the general developments of the children. After applyingthe Earlier Childhood Evaluation Tool, a questionnaire was applied to the parents ofthirty children who are developing normally. (12 mother, 18 fathers). Then the sexeducation programmed, which was prepared for this aim, were given to the family.As a result of the programmed applied, it was searched with a questionnairerepeatedly whether there was difference in their knowledge level about sexeducation.As a result of the study, which was made with parents, the data were shown inchi ? square, percentage and frequency tables. The statistically analysis of the datawhich were found, was done by using Advanced Statistics SPSS packet programmer.When compared the pre ? test and the post ? tests, it was seen in the tablessection that the results were meaningful.Before this education program was carried out, as understood from the pre-testresults, which was applied to families, they had never received any education relatedto their children?s education. According to the answers which were given by thefamilies, most of them ( % 80) thought that being given sex education by the familieswas not true and also they thought that sex education was not necessary for fear thatthey might mislead, their children.After the sex education program had been applied to the families? % 83 of themthought that this program was necessary and it should be given regarding the age,ivintelligence, and mature of children. And it was also found out that the families wereaware of the disadvantages of being learned incorrect information from their friends,televisions, magazines and so on. Moreover, %46,7 family pointed out that it wouldbe true to have been given any information by their parents and any specialists aboutcuriosity concerning the sexuality. Beforehand, while %66,7 family thought that itwould be dangerous to have been given the sexual education before puberty, aftertaking the education % 53.3 family expressed that the sexual education should bestarted when the children began to ask questions about sexuality.When the thoughts of parents concerning the benefits of sex education wereevaluated, (% 53.3) the families who participated in the research stressed that thanksto the education which was given, the children could discover the sexuality and learnmore. The more they obtain correct information the more they recognize themselvesand give positive reactions. In the chi ? square analysis, which was made betweenthe genders of a child and the question of ?Do you think what kind of benefits the sexeducation bring?? it was found an important difference. (P < 0.05)