1962 ve 2005 yılları arası hayat bilgisi, Türkçe ve sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan Atatürk kavramının içerik analizi
Content basedanalysis of Atatürk inthe text books of Turkish scientifics, understanding and social studies courses between 1962-2005 in Turkish primary
- Tez No: 211240
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mustafa Kemal Atatürk her dönem Türk Milletinin yüreğinde olmuş, örnekalınmış, anlatılmaya ve anlaşılmaya çalışılmış bir önderdir. Yalnızca bir dehadabulunabilecek vasıfları ile Türkiye Cumhuriyetinin her döneminde ve herkademesinde var olmuştur ve olacaktır.Atatürkçü Düşünce Sistemi veya Atatürkçülük; temel esasları MustafaKemal Atatürk tarafından belirlenen, Türk milletinin ihtiyaçlarından vegerçeklerinden ortaya çıkan, Türk Milletinin bugün ve gelecekte tambağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, devletin millet egemenliği esasınadayandırılması, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde Türk milli kültürününçağdaş medeniyet düzeyinin üzerine çıkarılmasını amaçlayan, devlet hayatına,fikir hayatına, ekonomik hayata ve toplumun temel kurumlarına ilişkingerçekçi fikir ve ilkeleri içeren topyekun bir milli modernleşme modelidir.İlköğretimde okutulan ders kitaplarında yer alan Atatürk kavramı, kitaplarınokutulduğu yıllara göre değişkenlik göstermiştir. Bazı yıllarda okutulan derskitaplarında Atatürk'ün asker kimliği ön plana çıkmışken, bazı yıllar insan Atatürkkavramı kitaplarda yoğun bir şekilde işlenmiştir. Bazı yıllarda ise ders kitaplarındayer alan Atatürk kavramı derinliği olmayan, yüzeysel ifadeler ile işlenmiştir.Bu çalışma 1960 ve 2005 yılları arasında ilköğretim ders kitaplarında işlenenAtatürk kavramının yer alma ve anlatılma şekli ile bu yıllar arasında Atatürkkavramının işlenme ve anlatılma şeklinin farklılığını ortaya koymak maksadı ileyapılmıştır. Bu çalışma bir nevi 1960 ve 2005 yılları arasında ders kitaplarında varolan Atatürk kavramı ile bilinenden bilinmeyene doğru yapılan bir yolculuktur.
Özet (Çeviri)
Kemalist Thought System or Kemalism is a totally national model ofmodernism/ change and transformation which was determined by Mustafa KemalAtatürk and appeared from the realities and needs of Turkish nation. It aims wealth,peace and complete independence of Turkish nation today and in the future, and astate based on national independence. Kemalism which includes realistic approachesand principles dealing with the state order, thougts , economic life and basic socialinstitutions, also aims at carrying Turkish national culture to the level ofcomtemporary civilizations in the lights of rationalism and science.Basic goal of this thesis is to analyze ?how and in what ways? Atatürk hasbeen discussed in the textbooks. This study comprises the years between 1962 and2005. In this frame; firstly, context analyzes of the concept of Atatürk in thetextbooks ? Social Sciences, Turkish and Life Science- during the primary educationhave been made. By doing so, it is aimed to contribute to the future arrangements onAtatürk and Kemalism in the textbooks.The thesis has five parts. In the first part, there is an Introduction whichincludes ? Determination of the Problem, -The Goal of Research, -Importance ofResearch, -Limitations of Research. In the second part, there are general evaluationsdealing with the textbooks of Life Science, Turkish and Social Sciences under thetitle of Theoretical Frame. In the third part, the Method, Population and Samples ofResearch have been given. In the fourth part of the thesis, the frequent usage ofAtaturk identity, Ataturk? s characteristics, point of view on Ataturk and the qualityof pictures int textbooks of Life Science of 1962, 1968, 1998 and 2005, Turkish of1962, 1968, 1981 and 2005, and Social Sciences of 1962, 1968, 1990, 1998 and 2005have been analyzed under the title of Findings and Comments. This part alsoexamines the subjects of Turkish, Life Science and Social Sciences between 1962and 2005.3In the fifth and last part of the thesis, besides the results and suggestions, theconcept of Ataturk in the textbooks of Life Science, Turkish and Social Sciences hasbeen evaluated according to their valid years and suggestions dealing with thecurrent concept of Ataturk in the existing textbooks have been given.