İsmet Özel'in hayatı, edebi şahsiyeti ve şiirleri üzerinde bir inceleme
A Study abaut İsmet Özel's life, literary personality and his poems
  1. Tez No: 72799
  2. Yazar: CELAL FEDAİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
ÖZET 19 Eylül 1944'te Kayseri'de doğan İsmet Özel; şiir, deneme, fıkra, çeviri türündeki eserleri ve dergicilik gibi edebî faaliyetleriyle, 1960 sonrası Türk Edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okumuşsa da bitiremeden ayrılan Özel, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur. Yeni Devir Gazetesi'nde günlük fıkralar yazan yazar, halen Milli Gazete ve Yeni Şafak gazetelerinde yazılarını sürdürmekte, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konsevatuvarı'nda Fransızca Okutmanlığı yapmaktadır İlk şiir kitabı Geceleyin Bir Koşu'yu 1966'da yayınlayan şair; çocuk, ölüm, benlik sorunu, yıkıcılık ve cinsel karmaşa gibi bireysel temaları, İkinci Yeni'nin şiirimize getirdiği yeniliklerden de faydalanarak, şiirimizin geleneksel sesi içinde özgün bir üslûpla işlemiştir. 1963'ten başlayarak sosyalizme bağlanan Özel, böylelikle bireysel duyarlıktan toplumcu bir duyarlığa geçmiştir. Bu geçişin yansımaları olan şiirlerini Evet, İsyan adıyla toplayan şair, 1960 sonrası toplumcu şairler arasında önemli bir yer edinmiştir. Sorumluluk duygusu etrafında gelişen gür ve güçlü bir anlatımla, kelime seçimindeki ustalıkla dikkat çeken Özel, Mart 1970'de Ataol Behramoğlu'yla, edebiyatımızdaki gerici yönelimleri hedef alan Halkın Dostları dergisini çıkarır. 1970-1974 yıllarını kapsayan zaman diliminde, kendi içinde inzivaya çekilen özel, yoğun sorgulama döneminden sonra Müslüman dünya görüşüne bağlanmıştır. 1975 yılında yayınladığı Cinayetler Kitabı, şairin girdiği sorgulamayı, bunun sonucunda gelen bağlanmayı içeren şiirlerden oluşmaktadır. Eser, 1970 sonrası Türkiye'sinin geçirdiği acılı günlerin panoraması olma özelliği taşımaktadır. Özel'in Müslüman dünya görüşüne bağlanışı, entelektüel tarafının da şairliği kadar güçlü olduğunu gösteren Üç Mesele adlı denemesinin oluşmasını beraberinde getirmiştir. Eserinde teknik, medeniyet veyabancılaşma konularına Müslümanca bakış getiren yazar, 1980'li yılların başında atılım kaydeden İslamcı düşünce üzerinde oldukça etkili olmuştur. 1984 yılında dördüncü şiir kitabı Cellâdıma Gülümserken Çektirdiğim Son Resmin Arkasındaki Satiri ar“ i yayınlayan Özel, ilk kitabından beri ”kendi ile ilgili olanın şiirini yazma" yönelimini bu eserinde de sürdürmektedir. Eser, şairin önceki kitaplarında görülmeyen ironik yaklaşımlarla ve felsefî derinlikle dikkat çekmektedir. Şiirin teorik yanlarına ilişkin yazılarını Şiir Okuma Kılavuzu, otobiyograf yasını Waldo Sen Neden Burada Değilsin? adıyla kitaplaştıran Özel, 1984 yılından sonra yazdığı yedi şiirini henüz kitaplaştırmamıştır. Şair, Bir Yusuf Masalı adıyla kitaplaştırmayı tasarladığı uzun şiiri üzerinde çalışmakta ve edebî faaliyetlerini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İsmet Özel born in Kayseri »September the 19th 1944, became one of the important author of Turkish Literature after 1960 by his poems, essays.anecdotes, translations and magazine efforts. In spite Özel had studied in Faculty of Political Science, did not graduate and then he had graduated from French Language and Literature department of Hacettepe University. Author used to write daily anecdotes for“Yeni Devir”news and still writing for“ Milli Gazete”and“Yeni Şafak”news, is also working in Mimar Sinan University, State Conservatory as a French language teacher. The poet who had published his first poetry-book“Geceleyin Bir Koşu”in 1966 ; had labour with an original literary style in the traditional sound of our poems about the personal themes like: child, death, character problems, destructiveness and sexual disorder by using also the modernism that is made by“İkinci Yeni ”. Özel who had started to believe in Socialism since 1963, has been passed from personal sensibility to social sensibility. The poet who collect his poems that are the reflection of this change by the name of“Evet jsyan”has an important place amongst the socialist poets after year 1960. Özel who attracts attention by strong presentation that is formed with the sense of responsibility and his mastery of words selecting, had published the magazine that is aimed to stop reactionary activities in Turkish Literature named“ Halkın Dostları”with Ataol Behramoğlu in March the 1970. Özel who had lived in seclusion to retire from society between the years 1970 and 1974, accepted Islamic ideology after long self-interrogation. The book named“CinayetlerİV Kitabı”that is published in 1975 by the author formed by the poems that are about this self -interrogation and related with this adaptation. This book is also a panorama of Turkey's hard days after 1970. ÖzeFs acceptation of Islamic ideology caused to his essay which shows that his intellectual personality is as well as his quality of poet named“Üç Mesele”. Author who explained his ideas with Islamic ideology about the technical,civilisation and estrangement subjects,has been very effective on islamic ideology which developed at the beginning of the years 1980's. Özel, who had published his forth poetry-book“ Cellâdıma Gülümserken Çektirdiğim Son Resmin Arkasındaki Satırlar”in 1984 is keeping up the style which has been continuing since his first poetry- book :“ Writing poem about the thing that is related with him-self ”. This book is attracts attention with it's philosophical depth and ironical approaches. Özel,who had published his writings about the theoretical side of poems by the book named“Şiir Okuma Kılavuzu”and his autobiography with the name“Waldo Sen Neden Burada Değilsin”, did not publish his seven new poems that is written after 1984. Poet is still working after his long poem that is planned to be published, named“Bir Yusuf Masalı”and continuing his literary activities.