Modern sanatın takı sanatına yansımaları
Teh reflections of modern art into the art of jewellery
  1. Tez No: 211254
  2. Yazar: ÖNDER YAĞMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu arastırmada, Modern Sanat akımlarının tanımı, akımların olustugu sosyokültürelsartları, felsefi düsünceleri ve bütün bu ortaya çıkan olusumların takı sanatınınasıl etkiledigi arastırılarak ortaya konulması amaçlanmıstır. ArastırmadaEmpresyonizm'den baslanarak günümüze kadar gelen modern sanat akımları irdelenmisarastırılmıs ve sanat akımlarının takı sanatına yansımaları ortaya konulmustur.Bu çalısmada Avrupa'dan Amerika'ya kadar ortaya konan sanatsal anlayıslar veuygulamalar takip edilmis, bu dogrultuda takı çalısmaları ortaya koyan sanatçıların,eserleri incelenerek, akım içerisindeki yerleri belirlenerek ortaya konulmustur.Arastırmada adı geçen her sanatçının ilgili takı çalısmalarına ulasılarak ve birerörnek yapıtı ele alınarak karsılastırmalar yapılmıstır.Bu arastırma sonucunda modern takının arkasında yatan anlayısın ortayaçıkmasına ısık tutulmaya çalısılmıs ve bu dogrultuda kendi çalısmalarımla sanatakımlarıyla baglantı kurarak ele alıp konuyla birlikte yorumlamalara gidilmis, kisiselmodern takı çalısmaları ile sona erdirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this research, making a definition of modern art movements, the culturalconditions that these movements reveal, and how they affected the art of jewelry areinvestigated. From the time of Impressionism to the present, the modern art movementsare explicated, investigated; and the reflections of these movements on art of jewelry aredisplayed.The artistic perspectives -from Europe to America- are followed in this study;and by analyzing the works of artists who produced similar jewelry works, it is tried todetermine their position in these movements.In this study, comparisons are made by handling one of the related works of theeach artist mentioned above.As a result of this study, it is tried to throw light on the perception about modernarts. I tried to establish a connection between my own works and artistic movements;and so made interpretations. The study was finished with the personal jewelry works.