Çocuksunun çağdaş resim sanatındaki dışavurumcu yansımaları
The expressive reflections of childs in modern paind art
  1. Tez No: 51897
  2. Yazar: FUAT AYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇOCUKSUNUN ÇA?DAŞ SANATTAKİ DIŞA VURUMCU YANSIMALARI Fuat AYIK Danışman : Yrd. Doç. Erol KILIÇ 1996, Sayfa: 131 Jüri : Yrd. Doç. Erol KILIÇ Çocuksunun Çağdaş Sanattaki Dışavurumcu Yansımaları XX. yüzyıl başında ortaya çıkmıştır. Çeşitli disiplinlerin eski Uygarlıkların keşfi ile“Çocuk ve Dünyası”na yoğun ilgi göstermeleri, sanatın insanlık tarihindeki önemini ortaya çıkarırken dışavurumcu çağdaş sanatın günümüzde eriştiği aşamaya gelmesine de katkı sağlamıştır. 1950'li yıllarda, Türk ressamı Bedri Rahbi Eyüboğlu, yerel sanat ve çocuk resimlerinde görülen ortak ve doğal karakteristikleri“Çocuksu”diye tanımlamıştır. Sanat eğitimi ve yaratıcılık açısından da önemli olan bu konu bize göre kavramsal boyutta yeterince ele alınıp Türk Resim Sanatına yansıtılamamıştır. Bundan dolayı çalışmamızda bir bütünlük oluşturması bakımından çeşitli disiplinlere ait konu hakkındaki kuramsallaşmış bilgileri derleyip değerlendirdikten sonra“Çocuksu”nun görsel ve düşünsel boyutunu belirginleşirdik. Bunun için çalışmamızda, konu ile ilgili doksanyedi adet birincil ve ikincil kaynaklardan elde ettiğimiz resimli belgeler yer almaktadır. Son bölümde bu konuda örnek seçilen Picasso, Matisse, Leger, Klee, Miro, Dufy, Chagall, Dubuffet gibi yabancı ressamlarla; Bedri Rahbi Eyüboğlu, Fikret Mualla, Dinçer Erimez ve Habib Aydoğdu gibi yerli ressamların eserlerine ait röprodüksiyonlar üzerinde“Çocuksu”nun karakteristik yansımaları incelendi. Daha sonra düşünsel boyutu sanat eserlerini inceleme yöntemlerine uygun olarak analiz edildi. Buna göre;“Çocuksu”ya ilgi duyan sanatçılar Çocuksu imgeden aldıkları ilhamla yeniden imgeleme yoluna giderek eserlerine sınırsız ve özgür biçimsel bir dil kazandırmışlardır diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESİS THE EXPRESSiVE REFLECTIONS OF“CHILDISH”İN MODERN PAİNT ART Fuat AYIK Supervisor :Yrd. Doç. Erol KILIÇ 1996, Page: 131 Jury : Yrd. Doç. Erol KILIÇ The expressive reflections of“childish”in modern paint art seemed to appear in the early twentieth century. Following the discovery of the works of ancient civilizations, several disciplines tended to focus on“Child and its world”, emphasizing once more the significance of art in the history of mankind on the one hand, and contributing much to the modern expressive art to reach its present level on the other. In 1950 s the natural and common characteristics found both in regional works of art and in portrayals of children were defined as“childish”by Bedri Rahmi Eyüboğlu, the well-known Turkish painter. I ting that this conpect, which seems to be important for both artistic education and creativeness, has not yet been studied satisfactorily in theory, nor was it reflected to the Turkish art of painting. For this reason, I tried to collect the theoretical definitions and descriptions offered by several disciprines and also tried to evaluate the information gathered from several sources. Then, I intended to draw a clear picture of visual and reflective dimensions of this concept. This study is suplemented by about a hundred illustrated documents obtained from primary or secondary sources. The last chapter of the present study investigates the characteristic reflections of“childish”on the reproductions of the works of picasso, Matisse. Leger, Klee, Miro, Duty, Chagall, Dubuffet and some well-known Turkish painters like Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fikret Mualla, Dinçer Erimez and Habip Aydoğdu. İt is followed by an analysis of its intellectual aspect in accordance with the methods generally employed in studying works of art. I must conclude that the artists who ar interested in“childish”were inspired and influenced by“childish”images and created a free and even limitless form of expression by their imaginative power and recreation.