Ahmet Vefik Paşa'nın tarih anlayışı
Ahmet Vefik Paşa?s understanding of history
- Tez No: 211255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Ahmet Vefik Paşa'nın ?tarih anlayışını? ortaya koymaya yöneliktir.Paşa'nın tarih anlayışını ortaya koymak için Hikmet-i Tarih, Tarih-i Osmanî veFezleke-i Tarih-i Osmanî adlı tarih kitaplarına göz atılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde Ahmet Vefik Paşa'nın hayatı, eserleri, şehircilikve mimarlık alanında yaptığı işler ile tiyatroculuk yönüne değinilmiştir.İkinci bölümde ise Fezleke-i Tarih-i Osmanî'nin değerlendirilmesi ile AhmetVefik Paşa'nın tarih anlayışı işlenmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise Fezleke-i Tarih-i Osmanî'nin içindekiler kısmı ve Fezleke-iTarih-i Osmanî'nin özeti yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining Ahmet Vefik Paşa?s ?understanding ofhistory?.History boks, Hikmet-i Tarih,Tarih-i Osmani and Fezleke-i Tarihi Osmani arestudied with this purpose.The first part of the study concentrates of Ahmet Vefik Paşa?s life the works heaccomplished in areas of city planning and architecture and on his interest in theteather.In the second part Fezleke-i Tarihi Osmani and Ahmert Vefik Paşa?sunderstanding of history are examined.The third part of the study consisit of the content and a summary of Fezleke-iTarihi OsmaniThe second part introduction the contents part of Fezleke-i Tarih-i Osmanî anda summary the book.