Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi 3.sınıf öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları
  1. Tez No: 21126
  2. Yazar: NİMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Ari fiye Anadolu öğrelmen lisesi 3. sınıf öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları incelenmiştir. Araştırman\n örneklemi 1991-1992 öğretim yılında Arifiye Anadolu Lisesi 3. sınıfına devam eden 77 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın problemlerine ilişkin bilgiler, Aşkar ve Erden tarafından geliştirilen öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan açık ve kapalı uçlu sorularla elde edilmiştir. Toplanan bilgilere uygulanan istatistiksel analizle rin sonunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. 1. Öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ları olumlu görünmektedir. 2. öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ları cinsiyete göre değişmemektedir. 3. Yatılı öğrencilerle gündüzlü öğrencilerin tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.11 4. öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları, ailenin ortalama aylık gelir durumuna göre degi şmemektedi r. 5. Öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları, üniversitede ortaokul ve lise öğretmenliğine devam etme beklentisine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In this research, the attitudes towards the teaching profesion of 3ra year students of the Arifiye Anadolu Teacher Highschool have been examined. As representative group of the research contains 77 students which had been going on 1991-1992 teaching years. The data about the problems of the research have been got both by researcher who prepares the open and close and questions & by Aşkar & Erden whose develop the attitude scale thropugh to profesion of teaching. The results of the statistical analysis which have been applied to the collected data may be summarized as fol low. 1. The attitudes of the students towards the teaching profession are seems to be positive. 2. The attitudes of the students towards the teaching profession don't change according to either they are male or female. 3. There is no great difference between attitude points of the dormitory students and other students.iv 4. The attitudes of the students towards the teaching profession don't change according to the average monthly income of the family. 5. The attitudes of the students towards the busines of teaching change according to whether they will con tinue the teaching profession at the university or not.