Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Eğitimi ve Edebiyat Fakültesi Alman Dili Edebiyatı Anabilim dallarında sertifika derslerine devam eden öğrencilerin öğretmenlikle ilgili bazı özellikleri
- Tez No: 21125
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu araştırmada 1991-1992 öğretim yılında Hacettepe üniversitesi 'nin Eğitim Fakültesi, Alman Dili Eğitimi ile Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Anabil im Dalları 'mn son sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin öğretmenlikle ilgili bazı özellikleri incelenmiştir. Araştırmada Survey yöntemi kullanılmış, halen liselerde öğretmen olarak görev yapan Almanca öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının öğretmenlik meslek bilgisi ve alan bilgisi hakkındaki görüşleriyle ilgili veriler toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzdelere, frekanslara, ortalamalara ve son sınıf öğrencilerinin alan ve öğretmenlik meslek bilgisi ile ilgili özelliklere sahip oluş dereceleri arasındaki farklara“t”testiyle bakılmıştır. Bulguların çözümlenmesi yle şu sonuçlar ortaya çıkmıştır: 1- Almanca öğretmenleri, alan bilgisiyle ilgili özellikler içinde yeralan, Almancanın dört temel dil becerisine önem vermekte, tüm Almanca öğretmenlerinin bu özelliklere sahip olması gerektiği fikrindedir. 2- Almanca öğretmenleri, alan bilgisi ile ilgili özellikler içinde yeralan dilbilim ve Alman edebiyatıyla ilgili özelliklere, Almancanın temel dil becerileri oranında önem vermemişlerdir.XI 3- Alman Dili ve Edebiyatı Anabilin» Dalı'mn son sınıf öğrencileri, alan bilgisi ile ilgili özelliklere,“Almanca.öğretimiyle ilgili yeni yayınları izleme”özelliği dışında, sahip oldukları kanısındadır. öğrencilerin, öğretmenlik meslek bilgisiyle ilgili özelliklere sahip oluş dereceleri hakkındaki görüşleri ise, alan bilgisiyle ilgili özelliklere sahip oluş dereceleri hakkındaki görüşlerinin altındadır. 4- Alan Bilgisiyle ilgili özellikler içerisinde yeralan Almancanın dört temel dil becerisiyle ilgili özellikler ile öğretmenlik meslek bilgisiyle ilgili özellikler, öğretmenler tarafından, bir Almanca öğretmeninin sahip olması gereken özellikler olarak görülürken, Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı son sınıf öğrencileri sözkonusu özelliklere öğretmenlerin gerekli gördüğü düzeyde sahip olmadıkları kanısındadır. 5- Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı son sınıfında okuyan öğrencilerin alan bilgisiyle ilgili özelliklere sahip oluş dereceleri hakkındaki görüşleri arasında, edebiyat öğrencileri lehine önemli farklar görülmüştür, öğretmenlik meslek bilgisini kapsayan özellikler açısından öğrencilerin kendi yeterlikleri hakkındaki görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, the senior year students studying at Hacettepe University, Faculty of Education, Division of German Language Teaching and at Faculty of Letters, Division of German Language and Literature during the 1991-1992 academic year have been examined in view of their qualities as language teachers. In this reserach, survey method is utilized to collect data on the viewpoints of German language teachers teaching at High schools at present as well as those of the candidate teachers within a frame of knowledge of teaching the statistical methods, percentage, frequency, mean values, and t-test to determine the difference between the degrees at which the senior year students possess the related qualities with the knowledge of teaching profession and subject field have been utilized. The following results have been obtained from the analysis of the data: 1- German language teachers emphasize the four basic language skills and agree that all German language teachers must possess these skills. 2- German teachers have not considered the qualities related to linguistics and literature as significant as the four basic language skills.IV 3- The senior year students of Division of German Language and Literature believe that they possess the professional knowledge and the related qualities except for“following the recent publications in German teaching”. 4- The four basic language skills Included 1n the qualities of subject field knowledge and the qualities related to the teaching profession were regarded, by the German teachers, as the qualities that a German language teacher must possess; however, the senior students of German Language Teaching do not believe that they are up to the level. 5- When the view points of senior year students studying at German Language and Literature and German Language Teaching were compared, significant differences were marked in favour of literature students. No significant difference is found between the assessment of these two groups of students about their own competence with regard to the qualities related to the knowledge of teaching profession.