Gümüşhane'nin ekonomik yapısı ve organik tarım
Economic structure of Gümüşhane and organic farming
- Tez No: 211264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane ilinin ekonomik yönden kalkınmasının hızlı bir şekildegerçekleştirilebilmesi, kalkınmış illere oranla geri kalmışlığın süratle giderilerek sosyal veekonomik bir dengeye kavuşturulabilmesi ve dış göçlerin önüne geçilebilmesi için yapılmasıgerekenlere katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.Birinci bölümde, ekonomiyle yakın ilgisinden dolayı ilin sosyal ve coğrafik yapısı elealınmıştır. İkinci bölümde ise; ekonomik yapı, sanayi, tarım ve hizmetler gibi birtakımsektörlere ayrılarak gözden geçirilmektedir. Bunlar yapılırken önce her sektör için mevcutdurum ortaya konulduktan sonra ilgili sektörlerin sorunları ve çözüm önerileriincelenmektedir.Üçüncü Bölümde, genelde Türkiye özelde Gümüşhane açısından büyük gereklilik arzeden organik tarım üzerine bir analiz yapılmakta ve daha sonra organik tarımın tanımı,tarihçesi Türkiye ve Dünya'daki yeri gibi noktalar üzerine yoğunlaşmaktadır.Dördüncü ve son bölümde ilin gelişim süreci ile ilgili olarak hayati öneme sahipsektörlerden söz edilmekte ve bu yolda karşılaşılması muhtemel sorunlar çözümleri ile birlikteele alınmaktadır.Çalışma sonucu elde edilen bulgulara göre, Gümüşhane ilinin mevcut potansiyelvarlıkları ve kurulu sınai kapasitesi düşünüldüğünde mevcut yatırımların verimli bir şekildesürdürülmesi ve geliştirilmesi zorunludur. Bu anlamda desteklenmesi gereken sektörlerinhammaddesi yörede bulunan tarım, orman, tekstil, mermer, madencilik, turizm, yöresel gıdave organik tarım alanları olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims at contribute to the process of what to do in order to as quickly aspossible, carry out the development phase of Gumushane in terms of economics, to bring in asocial and economic balance by solving the points in its underdevelopment in proportion tothe developed provinces, to preclusive the migrations to other regions.In the first chapter one, firstly the social and geographic structures of the province arediscussed because of their close relations with economics. The Second chapter, the economicstructure is analyzed by being divided into some sectors like, agriculture and service.Industry During this process, after determining the present situation for each sector, theproblems and resolution advisories of related sectors are examined.In chapters three and four, an analysis on organic farming, an essential requirement forTurkey in general and Gumushane in particular, is carried out and then the attention isfocused on the points such as the definition of organic farming, its history, and its position inTurkey and in the world. After determining the problems, the resolutions are presented interms of the development of agriculture in Turkey and Gumushane.According to findings as a consequence of the study, considering the present potentialwealth and established industrial capacity of Gumushane, it is necessary to support anddevelop existing investments productively. In this sense, the sectors which have to be back upcan be said to be the fields of agriculture, forest, textile, marble, mining, tourism, endemicfood and organic farming whose raw materials already exist in the region