Ankara ili elmadağ ilçesi'nin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı
Socioeconomic and cultural structure of Elmadağ District of Ankara
- Tez No: 209383
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Ankara İli Elmadağ İlçesi'nin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısının konu edildiği bu çalışmada, Elmadağ'ın sosyo-ekonomik özelliklerini ve kültürel değerlerini yansıtabilmek, bu değerlerin yıpranmasını önlemek, gelişimine katkı sağlamak; bu sayede yüksek Türk kültürüne bir nebze de olsa hizmet edebilmek amaçlanmıştır. Çalışmada Elmadağ tarihinin, Ankara'nın tarihiyle paralellik arz ettiği, özellikle Romalılar ve Hittiler dönemlerinden kalma tarihi eserlerin de bu paralelliği desteklediği tespit edilmiştir. Anadolu'daki Türk varlığıyla birlikte Elmadağ'ın bir derbent köyü olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Milli Mücadele yıllarında ise Elmadağlı Seğmenlerin, Kuvay-ı Milliye ruhuyla hareket ettikleri, Mustafa Kemal'in Ankara'ya gelişinde ve Atatürk'te Ankara sevgisinin oluşmasında önemli etken oldukları belirlenmiştir. Elmadağ'ın sosyal yapı itibariyle çok farlılık göstermediği; yalnız sanayinin gelişmeye başlamasıyla birlikte kalabalık gruplar halinde Gümüşhane'den, Yozgat'tan ve Karadeniz Bölgesi'nden gelen ailelerin Elmadağ'a yerleştikleri, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak bir etkileşim yaşandığı anlaşılmıştır. Anadolu Saz Kahramanı olarak anılan Bayram Aracı'nın Elmadağlı ve Neşet Ertaş, Arif Sağ, Orhan Gencebay gibi sanatkarlarımızın üstadı olduğu belirlenmiştir. Elmadağlı şehit ve gazilerimiz hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Elmadağ'ın zengin bir halk kültürüne sahip olduğu saptanmıştır. Seğmen alayı, delikanlı başı, köy odası ve imece gibi eski gelenekleri; adına festival düzenlenen tirit yermeği ve höşmerim tatlısı, sığırdili denilen ekmeği, yine bu ekmeğin yapıldığı tandırı, Elmadağlı kadınların tutkusu haline gelen ve çinti adı verilen kıyafeti ve yöresel ağız özellikleri, özgün kültür ögeleri olarak tespit edilmiştir. Son olarak eserin genel bir değerlendirilmesi yapılarak dikkate değer hususlara vurgu yapılmış ve olumsuzluk görülen durumlar için çözüm önerileri teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is about the socioeconomic and cultural structure of Elmadağ district of Ankara, it is aimed to reflect the socioeconomic features and cultural values of Elmadağ. It is also aimed to prevent these values from being damaged and help them to develop and by this way to give some help to Turkish culture. In the study it has been faund that there is a parallelism between the history of Elmadağ and Ankara, especially he historical works from Romas and Hitites support this parallelism. İt is understood that Elmadağ was used as a village of defile with the existence of Turkish in Anatolia. It is determined that during the Turkish National Struggle, for Indepence Elmadağ Seğmen?s, who are from Elmadağ behaved in spirit of Kuvay-ı Milliye. Tyey were also an important fact in the arrival of Mustafa Kemal in Ankara and his being interested in Ankara. It is stated Elmadağ wasn?t too different in social structure but with the development of industry the families, who came from Gümüşhane, Yozgat and Karadeniz region in lange groups, settled in Elmadağ and there was an interaction social, economical and cultural structures. It has been found that Bayram Aracı, who in known as a traditional Turkish music hero of Anatolia, is from Elmadağ, and is the master of artist such as Neşet Ertaş, Arif Sağ, Orhan Gencebay. Some information is abtained about people who has died while serving the Turkish stade and ghazis who are from Elmadağ. It is determined that Elmadağ has a rich cultue. Old traditions such as ?Seğmen Alayı, delikanlı başı, köy odası and imece?; the meal ?tirit? and desert ?höşmerim? for which is called as ?sığırdili? and the oven where this bread is cooked are all elements of original culture. A dress which is called as ?çinti? and prefered by women who are from Elmadağ and local dialect features are also determined as original culture elements. Lastly, general evaluation of the study is made and important points areemphosized. Then solutions are suggested fort he problematical situations.