Türkiye'de hükümetler ve ekonomik krizler: 1963-2006 dönemi
Governments and economic crises in Turkey (1963-2006)
- Tez No: 211265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ekonomik krizlerin oluşma sıklığına bağlı olarak, ülkedeki politik istikrarsızlık, siyaset bilimcilerin olduğu kadar, iktisatçılara ülkedeki makroekonomik dengesizliklerin sebeplerinin anlaşılması ve analizinde önemli ipuçları sunduğundan, ?siyasi istikrarsızlık? göstergeleri kriz sinyalleri olarak iktisat bilimi açısından da önem arz etmeye başlamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de 1963?2006 yılları arasında iktidara gelen siyasi partilerin uyguladıkları para ve maliye politikaları inceleme konusu yapılarak, bütçe açıklarının parasallaştırılıp parasallaştırılmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Hükümetlerin uygulamış oldukları ekonomik politikaların analizlerinde ?Planlı Ekonomiye? geçiş süreci dikkate alınmıştır. Bu doğrultuda uygulanan politikalardaki sapmaların siyasal yapıya duyarlılıkları incelenmeye çalışılmıştır.1963?2006 yılları arasında iktidara gelen siyasi partilerin, mali disiplinden kopuşlarını belirlemek amacıyla bütçe açığı ve parasallaştırma miktarlarının GSMH'ya oranları dikkate alınmıştır. Bu oranların birlikte hareket edip etmediğinin belirlenmesi suretiyle, bütçenin parasallaştırılması olgusu grafiklerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özellikle 1990 öncesinde, Merkez Bankası'nın bugünkü anlamda bağımsız olmaması nedeniyle, bütçenin parasallaştırmasıgrafikleri, Türkiye'de 1963?2006 yılları arasında iktidara gelen siyasal partilerin uyguladıkları para ve maliye politikalarının incelenmesinde önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Depending on the high frequency of happening of economic crises, the political inconsistencies in a country have been considered as an explanatory factor for the explanation and analysis of the macro economic instabilities; therefore, ?political inconsistencies? are regarded as a signal of crisis for the science of economics. In this study, by analyzing the monetary and fiscal policies applied by the governments in Turkey through 1963-2006, whether the budget deficits could be monetarised or not is tried to be determined. In the analyses of economic policies applied by the governments, transition to ?Planned Economy? is taken into consideration. The sensitivity of the deviations from the policies applied in this direction to political structure is tried to be analyzed.To determine the ruptures of the political parties in power from the financial discipline, the rates of budget deficit and monetarisation to the GNDP is taken into consideration. By detecting whether or not these values moves together, the fact of monetarisation of the budget is displayed with graphs. Especially before 1990, since the Central Bank was not independent like in the case of present condition, the monetary and fiscal policies applied in Turkey between 1963 and 2006 by ruling parties should be evaluated in detail.