Çimento sektöründe çalışanların işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından yaşadıkları risk faktörleri
The health and safety risk factors that face cement sector workers
- Tez No: 211266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hayatın her alanında artık insanların tek başına amaçlarına ulaşmaları gittikçe zorlaşmakta; çünkü artık problemler daha karmaşık, çözümlere ulaşmak çok çeşitli becerilere sahip olmayı gerektirmektedir. Bu durum, iş dünyasında ise çok daha ilerlemiş boyutta varlığını sürdürmektedir. Globalizm denilen, tüm dünyanın tek bir pazar olarak görüldüğü, müşterinin bilinçlendiği ve her zaman daha ucuz ve kaliteli ürün istediği günümüz dünyasının rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için kişilerin bireysel katkılarıyla sorunların üstesinden gelebilmek imkânsız gibi görülmektedir. İşletmeler bu rekabet koşullarına ve hiç durmadan gelişen çağımıza ayak uydurabilmek için yeni yöntemleri öğrenmek, uygulamak ve sürekli geliştirmek zorundadırlar. Varlıklarını devam ettiren ve büyüyen işletmeler, bu yeni yöntem ve teknikleri başarıyla uygulayan, değişime açık olan ve insan kaynağına gereken önemi veren işletmeler olacaktır. İnsan kaynağına verilen önemin belki de en önemli göstergesi; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğine verilen önem olmaktadır. Günümüz teknolojik gelişmelerinin sonucu olarak kullanılan alet, makine ve teçhizatın daha güvenli, kullanımı daha kolay ve az riskli olmasına rağmen, geçmiş tecrübelerden alınan dersler sonucu varılan bu sonuçlar tamamen güvenli bir çalışma ortamı yaratmaya yetmemektedir. Zira gelecekte bizi bekleyen kazalar bugüne kadar belirlenmiş ve önlemi alınmış konularda olmayabilir. Bu tez çalışmasında çimento sektöründe İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili yapılan çalışmalar, OHSAS 18001 standardı konusunda bilgi verilmeye çalışılmış, Yibitaş- Lafarge Sivas Çimento fabrikası evreninde yapılan amprik çalışma ile de ?OHSAS 18001 standartlarına uygun olarak şekillendirilecek İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği uygulamaları, tedbirleri ve eğitimleri sonucunda iş kazası ve meslek hastalıkları konusunda azalma sağlanabileceği? tezi üzerinde çalışılmıştır. Yibitaş ? Lafarge Sivas Çimento Fabrikası evreninde 20 denekten oluşan örneklem grubu üzerinde anket uygulaması şeklinde yapılan amprik çalışma sonucunda; özellikle son yıllarda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği hususuna verilen önem ve OHSAS 18001 standardına titizlikle uyularak yapılan uygulamalar sonucunda iş kazası ve meslek hastalıklarında azalma sağlanmıştır. 3.tip uzuv kayıplı iş kazaları, OHSAS 18001 standardı uygulanmaya başladıktan sonra hiç görülmemiş, 2. tip tabir edilen küçük yaralanmalarda ise göreceli artış gözlenmiştir. Ancak bu artış; geçmişte bu kazaların rapor edilmemesi, kazazede tarafından amirine veya idari birime bildirilmemesi nedeniyle sağlıklı bir kaydın olmamasından kaynaklanmaktadır. OHSAS 18001 sistemine geçildikten sonra bu tür küçük kazaların dahi bildirilerek, tedbir alınması yönünde çalışmalar yapılması ise OHSAS 18001 sisteminin bu tür kazaların önlenmesi konusunda çalışanlarda sağladığı bilinçlenme konusunda çok iyi bir gösterge olmuştur. Günümüzdeki modern işletmecilik ortamında, yapısal düzenlemelere gidilirken, çalışanların bu tür kişisel sağlık ve güvenliğinin mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Verim arttırma yolları aranırken, diğer üretim faktörleri yanında özellikle insan faktörü üzerinde durulmalı, insanın diğer faktörlerden ayıran en önemli özelliği olan sosyal bir varlık olması gözden kaçırılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Reaching the goals as an individual is getting harder and harder in any area, since problems are now more complicated and achieving the goals needs very different abilities. For surviving in the today?s world ,which is also called as globalism, in which the world is perceived as the only marked, buyers are conscious and always ask for more individual attempts and contributions are no more enough. Organizations must learn new techniques, implement and improve them permanently in order to keep up with the competıtıon rules. Organizations which can put these methods and techniques into the practice succesfully, adopting changes easily and giving the importance to the human sources will be survive and develope in the future. Perhaps the most important indicator to give the HR that to be consider the Safety and Health Administration important. Nowadays the result of the technical development tool, machine and equipments are going to be more safe, insipe of all that equipments usage more esay and less risky but not enough to all experience results to make create a safe area. However, accidents not always could be appear all safety areas in the future. To concern in this thesis study that to explain Safety and Health Administration application and inform OHSAS 18001 standars in Cement Sector, the result of the OHSAS 18001 standart and SHA applications, action plans, traings that all type job accident and job illness going to be reduction study in Sivas Cement Plant. End of the numeric study in Sivas Cement Plant for group of 20 tried; particularly in last year the SHA is going to be important with OHSAS 18001 standarts and implementation of all prosedures and reduction accident and illness. After implemened to OHSAS 18001 standarts did not accure any 3.type accident but incerase to inform in 2.type accident. But reasons of these increas, before OHSAS 18001 2.type accident was not reported by workers so this incident not become bound by restrictions to superior until OHSAS 18001. After implementation OHSAS 18001 sytem this type of minor accident to become bound by restrictions and it should be a enought good indicator to us OHSAS 18001 system to prevent this type accident and beside to make workers conscious of all risk in the plant. Nowadays in business administration make some arrangement in structer, absolutly to take into consideration their personel health and safety. While the ways of improving performance are looked for, human factors should be emphassiea especially beside the other production factors and it sould not be overlooked that humans are social creatures and this is what distingush them from other creatures.