Arap dilinde hazf
The elide in arabc language
  1. Tez No: 211268
  2. Yazar: UĞUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Arap dilinde cümlelerin bazen kelime, harf ve harekesinin hazfedildiği görülmektedir. Bunun amacı bilinen ve tahmini kolay olan hususları zikrederek ibareyi uzatmamak, az sözle çok mana ifade etmek, dikkati asıl önemli yerlere yönlendirmek, karineye dayanılarak hazfedilen seyleri muhatabın düsünce ve hayal gücüne bırakarak anlam zenginliği kazanmak içindir. Dili doğru anlayabilmek için ?Hazfi? çok iyi bilmemiz gerekir. Hazfe basvurularak bir kelimeyi ya da cümleyi zikretmemek onu zikretmekten; bazı seyler karsısında susmak, onu dile getirmekten daha anlamlı olup, etkili bir üslup kullanarak açıklamada bulunulmadığında aslında mükemmel olan açıklama gerçeklestirilmis olur. Hazf yapabilmek için anlamın bozulmaması ve hazf yaptığımıza dair delilin olması genel sartlarıyla beraber özel sartların da olması gerekir. Sartlar gerçeklestiğinde hazfle kullanılan dil edebi bir değer ifade eder.
Özet (Çeviri)
It is seen that; sometimes words, letters and above signs (which make it possible to read the vowels in Arabic) are elided. ?ts aim is that not to long the sentence by uttering known and easy quested statemets, but to expres more meaning with less words, to direct the focus to basic important points, basic on the evidence to acquire enrichment in meaning. ?n order to understand Arabic language we should know much about the eliding art. By applying eliding art, not to utter a word or a sentence instead of uttering; being silent in some circumstances instead of expressing is more meaningful and when no explanation is made, by using an effective style, essentially, the perfect explanation is realised. The art of eliding, which is one of most important issues of Arabic, is one of the arts which we use in our daily life in order to use this art.