Arap dilinde nidâ edatları ve münâdâ
Preposi?ti?ons ni?da and münada of the Arab language
  1. Tez No: 332533
  2. Yazar: MEHMET YAKIŞİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dil en önemli iletişim aracıdır. Yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi ile toplumdaki huzur ve düzenin sağlanmasına yönelik kuralların anlaşılması ancak doğru, anlaşılır ve düzgün bir dil ile mümkün olur. Bu bağlamda bir dile vakıf olmanın en önemli yolu o dilin kurallarını bilmekten geçer. Çalışmamızın esasını teşkil eden `Nidâ Edatları ve Münâdâ' konusu da Arap Dili ve Belagatine dair önemli bir bölümü oluşturmaktadır.Tezimizin birinci bölümünde gramer açısından nidâ edatlarının sayısına, nidâ edatlarının hazfına; münâdâ ve münâdâ türlerine, münâdânın tabilerine, münâdânın hazf ve `irabına değinildi. Ayrıca münâdâ ile ilgili terhîm, istigâse, nudbe gibi konular ve nidâya mahsus olan isimler ele alındı.Tezimizin ikinci bölümünde nidâ edatları ve münâdânın belagat açısından önemini incelendi.Bu çalışmada Arap dilinde nidâ ve münâdâ ile ilgili çalışma yapmış önemli dil bilimcilerin görüşlerine tarafsız bir şekilde yer verilerek ilgili konular farklı boyutlarıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Language is the most important communication way. Preventing the misunderstanding and ensuring peace and order in society is only possible with the correct, understandable and proper language. So, the best way to be aware of a language is to know the rules of the language. The subjects of interjection prepositions and a public crying which constitute the main study contain a basic part of Arabic language and eloquence.In the first part of thesis, it was touched on the number of the interjection prepositions in terms of gramer, elision of interjection prepositions and types and follower of a public crying, elision, and diction of the public crying. Moreover, it was dealed with the subjects of dropping the last letter of a noun, asking for help and lament linked to public crying and the names that special to interjection.In the second part of the thesis, the interjection prepositions and the importance of public crying in terms of eloquence were analized.In this study, it was handled objectively the views of the important linguistics who studied interjection and public crying in Arabic language and evaluated the related topics in different ways.