Amasyalı Akif Divanı (İnceleme-metin-tıpkıbasım)
The Divan of Amasyalı Akif (Review-text-facsimile)
  1. Tez No: 594990
  2. Yazar: FUNDA OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Zengin bir geçmişe sahip olan Türk edebiyatı, günümüze kadar ulaşan eserlerin yanı sıra başta divanlar olmak üzere hâlâ kayıp olan ve değerlendirilmeyi bekleyen sayısız eserle dolu bir kültür hazinesidir. Çalışmamızda, XVII. yüzyılın sonlarında Amasya'da doğan ve XVIII. yüzyılın sonlarına doğru doğduğu yerde vefat eden Amasyalı Ȃkif'in Divan'ı incelenmiştir. Amasyalı Ȃkif'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilerek, divanın transkripsiyonlu metni günümüz Türkçesiyle birlikte bir araya getirilmiştir. Şairin incelediğimiz divanının elimizdeki bilinen bu tek nüshası, Topkapı Sarayı Müzesi'nin Hazine kitaplığında bulunmaktadır. Divan; iki kaside, otuz dokuz gazel, sekiz rubai, dokuz kıt'a, beş beyit, iki tarih ve bir lügazdan müteşekkildir. İran şairlerinin geliştirdiği Sebk-i Hindi'nin etkisi altında şiirlerinde orijinal hayalleri, girift ve uzun terkipleri, üst düzey sanatlı söyleyişleri kullanır. XVIII. yüzyılda oluşturulan Amasyalı Ȃkif Divanı, çalışmamızda dönemin edebî anlayışını ortaya koyması açısından bir kılavuz niteliğindedir. Neticede, gerçekleştirdiğimiz bu incelemeyle Amasyalı Ȃkif'in hayatı, eserleriyle birlikte tanıtılmış ve Türk kültüründeki yeri edebiyat dünyamıza kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish literature, with its rich history is a cultural treasure with countless masterpieces, especially divans, which has been waiting to be increased their values or has stil been lost besides he ones reached out today. In our study examinates the divan of Amasyalı Âkif, who was born in Amasya at the end of XVII Century and died at his birthplace near the end of XVIII Century. The divan's transcripted text in forming Amasyalı Âkif's life and his works was recreated with modern Turkisch. The only copy of the poet's work which we have studied is available in Topkapı Palace Museum Treasure library. The divan consist of 2 odes, 39 lyrics, 8 rubais, 9 verses, 5 couplets, 2 dates and 1 lügaz. He used long high-level artful utterances, long compositions and interlaced texts and also original dreams under the influence of Sebk-i Hindi which was built up by Persian poets. His divan, which was created in XVIII century has acted as a guide to puth forth the literary understanding of the age. In summary, with this study we have tried to introduce Amasyalı Âkif's life and his works as well as his place in Turkish culture.