Eşʻarî kelâmında fiilî sıfatlar
Verbal adjectives in Ashʻari theology
  1. Tez No: 677695
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET YAĞLI MAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Âlemde meydana gelmiş her şeyin Allah tarafından var edilmesi Allah ile âlem arasında bir ilişki bulunduğunu ortaya koymaktadır. Allah'ın âleme tesiri O'nun fiilleri vasıtasıyla mümkün olduğundan kelâm tarihinde bu ilişki daha çok fiilî sıfatlarla ifade edilmiştir. Söz konusu çalışma, Eşʻarî mezhebinin fiilî sıfat anlayışını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada ilk olarak“isim, müsemmâ, tesmiye, sıfat ve mevsûf”gibi kavramlar açıklanmış ve mezheplerin bu kavramlar hakkındaki görüşlerinden hareketle ilâhî sıfat anlayışları ele alınmıştır. Devamında Eşʻarî mezhebinin ilâhî fiiller hakkındaki görüşleri incelenmiş, bu bağlamda ilâhî zât tasavvuru, O'nun sıfatları ve bu sıfatların Allah'ın fiilleriyle olan ilişkisine yer verilmiştir. Sonrasında ise Allah-âlem ilişkisinin açıklanmasında önemli bir yere sahip olan yaratma fiili ve bu fiille alakalı diğer konular incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kelâm, Eşʻarîyye, Sıfat, Fiilî Sıfat, Yaratma
Özet (Çeviri)
The fact that everything that has happened in the universe is created by God reveals that there is a relationship between God and the universe. Since the influence of God on the universe is possible through His actions, in the history of kalam, this relationship has been more expressed in God's attributes of action. This study aims to reveal the understanding of God's attributes of action of the Ashʻari mazhab. In this research, firstly, concepts such as“name (ism), named (musamma), naming (tasmiyah), attribute (fi'l) and described (mavsuf)”were explained and the understanding of divine the attributes was discussed based on the views of the kalam mazhabs about these concepts. Afterwards, the views of the Ashʻari mazhab on the divine actions were examined. In this context, the conception of the divine essence, His attributes and the relationship of these attributes with God's actions were included. Eventually, the act of creation which has a significant role in explaining the relationship between God and the universe, and other issues related to this action were scrutinized. KEYWORDS: Kalam, Ash'ariyya, Attribute, Attribute of Action, Creation