Aile içinde çocuğa yönelik şiddet(Sivas ilköğretim ikinci kademe öğrencileri üzerine bir inceleme)
Violence against children of family
- Tez No: 211281
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 570
Özet
Aile içinde çocuğa yönelik şiddet konulu bu araştırmanın amacı, ailenin sosyo-kültürel, ekonomik, psikolojik ve iletişimsel özelliklerinin çocuğa yönelik şiddet olaylarının yaşanmasında ne derece etkili olduğunu saptayabilmek ve şiddete uğrayan çocukların saldırganlık eğilimlerini ölçmektir. Araştırma iki aşamalı olup, ilk aşama araştırmanın kuramsal çerçevesine yönelik anahtar kavramlar ve konulardan oluşmaktadır. İkinci uygulama aşaması, çocukların aile içerisinde şiddete maruz kalmasında etkili olduğu düşünülen faktörler ışığında oluşturulan temel ve alt varsayımların test edilmesini içermektedir. Bulgular, Sivas merkez ilçe genelinde çocukların %54'ünün anneleri ve %46'sının da babalarından şiddet gördüğünü göstermektedir. Çocuğun aile içinde şiddete uğramasında etkili olan faktörler anne için; ailede yaşayan birey sayısı, annenin eğitim düzeyi, annenin mesleği, ailenin gelir düzeyi, annenin çocuğun arkadaşlarını tanıması ve onların eve gelmesine izin vermesi, baba için ise sadece çocuğun cinsiyetidir. Hem anne hem de baba için, ailede kararların alınma biçimi, anne baba arasında şiddetin varlığı, anne babanın çocuğa davranış tarzı, çocuğun anne babadan korkma ve sorunlarını anne babasıyla paylaşabilmesi etkili faktörlerdir. Ayrıca lojistik regresyon analizine göre anne için annenin eğitim durumu, anne baba arasında şiddetin var olma durumu ve annenin çocuğa davranış biçimi; baba için ise öğrencinin cinsiyeti, anne baba arasında şiddetin var olması ve babanın çocuğa davranış biçimi öğrencinin annesi ve babası tarafından şiddete maruz kalmasında istatistiksel olarak anlamlı bağımsız değişkenlerdir. Saldırganlık ölçeği varyans analizinden elde edilen sonuçlara göre, şiddete uğrayan öğrencilerin saldırganlık eğilimi daha fazladır ve saldırganlık ölçeği puanları ailede yaşayan birey sayısı ve annenin davranış tarzına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sonuç olarak; bu araştırmadan elde edilen veriler, aile içerisinde çocuğa yönelik şiddet olaylarında ailelerin sosyo-demografik özelliklerinden ekonomik, psikolojik ve iletişimsel özelliklerine kadar bir dizi faktörün değişen oranlarda, fakat birlikte etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aims of this study are to determine the relation between social-cultural, economical, psychological and communicational aspects of family and violence against children in family and also to measure the agressiveness tendencies of the children exposed to violence. Study consisted of two stages. At the first stage key concepts and subjects related to tehoritical frame of the research were reviewed and at the second stage, possible factors that can be effective in violence against children in family were tested. In the city of Sivas, 54% and 46% of the children are exposed to violence from their mothers and fathers, respectively. Chi-square analyses performed to identify the variables making the children exposed to violence revealed that number of individuals in the family, mother?s education level, mother?s job, income level of the family, having knowledge about the child?s friends and allowing them to come home are the significant variables for violence directed to children from their mothers. The only important variable for the violence arising from father independently from mother is the gender of the child. The variables arising from both mother and father are the way of making decisions in the family, existence of violence in the relation of mother and father, behaviour mode of parents, having fear of parents and sharing ability of problems with the parents. According to the data obtained from the logistic regression analyses performed seperately for fathers and mothers with the aim of determining the most effective variables for violence arising from parents and severity of these, significant effective variables for mothers are mother?s educational status, existence of violence between mother and father, behavioural mode of mother to the child, for fathers are gender of students, existence of violence between mother and father behavioural mode of mother to the child. Mean of total points of aggressiveness scale was increased in the children who exposed to violence. Only significant variables effecting this scoring were number of individuals in the family and behavioural mode of mother. In conclusion, results obtained from this study revealed that there is violence widely against to children in family in city of Sivas and some factors such as socialdemographic, economic, psychological and communicational aspects of the family are effective together.