Ebu'l-mu'in en-nesefî'nin haberî sıfatlar anlayışı
Abu'mueen an-nasafî's understanding of reported attributes
  1. Tez No: 211286
  2. Yazar: YUSUF YEKTİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yed, vech, istiva gibi sadece ayet ve hadislerde bildirilen ve haberle sabit olan sıfatlar ?haberî sıfatlar? olarak isimlendirilmektedir. slam bilginleri, zahiri manaları alındıgında tesbih ve tecsime götüren bu sıfatların te'vil edilip edilmeyecegi hususunda ihtilafa düsmüslerdir. Haberî sıfatları oldugu sekliyle isbat edenler oldugu gibi onların te'vil edilmesi gerektigini düsünen bilginler de olmustur. Bu bilginlerin ortak noktası Cenab-ı Hakk'ı mahlukata benzemekten tenzih etme esasında birlesmeleridir. Haberî sıfatlar etrafındaki tartısmalarda Müslümanlar dört ayrı yol tutmuslardır. Bunlar: tesbih ve tecsim yolu, nefy yolu, tevakkuf yolu, tesbihsiz ve ta'tilsiz isbat ve te'vil yoludur. Bazı asırı Siiler Allah'ın sıfatları konusunda tesbih ve tecsimi yaymıslar, bir kısım Mu'tezililer de sıfatların nefyinde mübalaga edip ta'tile ve nefye gitmislerdir. Ehl-i Sünnet ise sıfatları isbat edici bir tutumu benimsemistir. Ancak Ehl-i Sünnete mensup bazı kisiler sıfatların isbatı konusunda bazen asırılıga düsüp tesbih ve tecsime yaklasmıslardır. Nesefî ise haberî sıfatların tesbih ve tecsime düsülmeden te'vil edilmesi taraftarı olmus ve bunu sık sık vurgulamıstır. Nesefî'ye göre, el (yed); Allah'ın isitmek, görmek, ilim, hayat, irade ve kelam sıfatları gibi keyfiyyetsiz ve tesbihsiz ezeli sıfatlarındandır. Allah Teala isitme uzvu olmadan isitici, gözü olmadan görücü, hiçbir alet olmadan bilici, kalbi olmadan mürîd, dil ve dudaklar olmadan konusandır. Aynı sekilde el (yed) de, Allah'ın keyfiyyetsiz, tesbihsiz, uzuvsuz ve ta'til yapılamayan ezeli sıfatlarındandır. Nesefî, ?el?i (yed) Allah'ın bir sıfatı olarak kabul eder ve bundan ne murad edildigini ise Allah Tealanın bilecegini ifade eder.
Özet (Çeviri)
Attributes, which are reported by Quranic verses and hadiths and established by narrations, are called ?reported attributes (as-sifaatu?l-ikhbaari)? like ?yad (hand),? ?wach (face),? ?istiwa (sitting firmly on).? Islamic scholars disagreed on whether or not theese attributes, whose literal meanings lead to tashbeeh (likening) and mujassima (incarnation), can be interpreted. While there were the ones who understood ?the reported attributes? as they are, without any interpretetion, there were the others who think that ?the reported attributes? need to be interpreted. Their shared view is the principle of rejecting the likeness of Allah to creatures. Muslims have followed four different ways in the disputes over ?reported attributes.? And these are: likening, incarnation, denying (nafy) and abstention from any comment (tawakkuf), which is the way of proving and interpreting without any likening and denying. While some extreme Shiites propagated the opinion of likening and incarnation about attributes of Allah, some Mutezilis exaggerated about denying attributes and rejected them. Ehl-i Sunna adopted an attitude that establishes them. But some people following Ehl-i Sunna approached likening and incarnation at times taking the establishment (of attributes) to extremes. Nasafi became a supporter of interpreting the attributes without likening and incarnation, and laid frequent stressed on his that approach. In his opinion, yad is one of Allah?s unknown quality and unlikened attributes, which are eternal, such as His hearing, seeing, knowledge, life, will and speaking. Allah the Exalted is the one who hears without having any organ of hearing, sees without having any organ of seeing, knows without having any tool, wills without having any heart, speaks without tounge and lips. Yad is from His unknown qualitative, unlikened, not having organ and unsuspendable eternal attributes. Nesefi accepts yad as an attributes of Allah and says that only Allah knows what is meant by this attribute.