Ortaçağ hıristiyan heresi gruplarından pavlikanlar
The paulicians, a christian heretic group in the middle ages
- Tez No: 211298
- Danışmanlar: PROF. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, Dinler Tarihi Bilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalısma, Orta Çaglarda Bizans mparatorlugunun dogu sınırlarında ortaya çıkmıs, heretik bir Hıristiyan grubu olan Pavlikanları ele almaktadır. Bir Giris, iki ana bölüm ve bir de sonuçtan olusan bu çalısmanın, Giris bölümünde söz konusu grup ile ilgili bilgiler verilmis, Pavlikanların tarihini arastırmada basvurulan Otantik Grek ve Ermeni Kaynaklarının tanıtımı yapılmıstır. Ayrıca heresinin ortaya çıktıgı dönemde mparatorlugun dinle iliskisi ve grup ilk önce Ermeniler arasında ortaya çıktıgı için Ermeni Hıristiyanlıgının ilk yüzyıllarına ait genel bilgiler verilmistir. Birinci Bölümde; Pavlikan Kelimesinin kökenleri ve Pavlikanizmin bir doktrin olarak Ermenistan ve Bizans'taki arka planı arastırılmaya çalısılmıstır. Buna baglı olarak, önemli heretik mezheplerle baglantıları arastırılmaya çalısılmıstır. Yine aynı bölümde, Pavlikanların teskilatlı bir grup olarak ortaya çıkısları, liderler önderliginde Bizans devleti ile giristikleri mücadeleler, Müslümanlarla isbirlikleri ve Anadolu içlerinde Divrigi'de kurdukları devlete deginilmistir. Aynı bölümün sonunda ise devletlerinin dagıtılısı sonuncu mparatorluk tarafından degisik bölgelere sürgün edilmeleri ve buralardaki misyon faliyetleri ile 10. yy sonrası Balkanlar, Avrupa ve Doguda Ermenistandaki heresiler üzerindeki etkileri arastırılmaya çalısılmıstır. İkinci bölümde söz konusu grubun, klasik kaynakların verdigi bilgiler ve kendi inanç kitapları oldugu kabul edilen Gerçegin Anahtarı adlı el kitabının verileri dogrultusunda doktrin ve uygulamaları ortaya konulmaya çalısılmıstır. Sonuç bölümünde ise elde edilen bilgiler dogrultusunda grup hakkında genel bir degerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study which was prepared as a post graduate thesis at Cumhuriyet University, nstute for Social Sciences, for the field of History of Religions in the Department of Philosophy and Religious Sciences, handels the Paulicians, a heretic group which emerged in the eastern borders of the Byzantine Empire during the middle ages. In this study that consists of an introduction, two main chapters and a conclusion; in the introduction, information of two main bodies of authentic sources- Armenian and Greek- which are accepted by modern scholars as basic documents for the study of the sect has been given with a general entrance for the subject. After that, the historical improvement of Christianity in the Roman territories and its relation with the state during the first centuries has been touched. Meanwhile as an emergence region of Paulicianism, some necessary informations about the historical roots of the armenian Christianity and its relations with Greeks have been searched. In the first chapter, The ethymological and historical origin of the name ``Paulician?? and the backgrounds of paulicianism in Armenia and Byzantine was searched. n connection to that, the relation of Paulician doctrin with the past heretics of Armenia is also evaluated. Again at the same chapter, the period of emergence of Paulicianism as an organised sect in seventh century, their struggle against the Byzantine and Armenian autherities and their cooperation with muslim governors through the small state they established in the heart of Anatolia was also handled. At the end of the same chapter, the collapsion of Paulician capital Tephrice, and the exile of Paulicians to different regions of the state and their effect on the heresies of balkans and Europe, even in the east and Armenia after the 10th. Centuries onwards have been searched. In the second chapter, the doctrin, the believes and the practices of the sect was discussed by comparing it to the information that given by the light of classical sources and ``The Key of Truth?? a dogmatic book that accepted by the modern scholars as their catechism. In the conclusion a general evaluation of the information and the result was presented.