Kamu kurum ve kuruluşlarındaki hizmetiçi eğitim etkinlikleri
- Tez No: 21130
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, kamu kurum ve kuruluşlarındaki hizmet içi eğitim etkinliklerinin neler olduğu, bu etkinliklerde gö rev yapan elemanların özelliklerinin ve onlardan beklenen özelliklerinin neler olması gerektiğini saptama amacıyla ya pılmıştır. Veriler kamu kurum ve kuruluşlarının eğitim birimle rinde görev yapan elemanlara anket uygulanarak elde edilmiş tir. Verilerin analizinde frekans ve yüzde, değerleri kul lanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıda Özetlenmiştir. 1- Hizmet içi eğitim bakanlıklar ve kamu bankalarının tümünde yapılmakta ve bu eğitim üst yönetici, orta kademe yönetici ve eğitim uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir. 2- Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin bir kısmı, hiz met içi eğitim ihtiyacı saptanmadan yürütülmektedir. 3- Bakanlıklar ve kamu bankalarının hizmet içi eğitim etkinliklerinde yıllık plan'a önem verilmekte, kurumların hiz met içi eğitim programlarında; hedefler, davranışlar, eğitim ve sınama durumları program geliştirme ilkelerine uygun ola rak hazırlanmamakta, programlarda davranış ve eğitim durum ları unsurları ihmal edilmektedir. 4- Kurumlarda uygulanan hizmet içi eğitim, hizmet ön cesi eğitim eksikliğinin giderilmesine bir ölçüde katkıda bu lunmaktadır. 5- Kurumlarda hizmet içi eğitim programlarının değer lendirilmesine yeterince önem verilmemekte ayrıca eğitim bi rimlerine yeterli bütçe ayrılmamaktadır. ii6- Kurumlarda uygulanan hizmet içi eğitim programla rı; bireylerin öğrenme ve kendini geliştirme isteklerini kar şılama, görevlerini daha iyi yerine getirmelerini sağlama, verimliliği ve kaliteyi artırma hedeflerini gerçekleştirme de başarılıdır. 7- Kurumların eğitim birimlerinde çalışan personelin tamamına yakın oranı eğitim bilimleri dışında bir yüksek okuldan mezundur. 8- Kurumların eğitim birimlerinde görev yapan eleman ları çalıştıkları kurumun etkinlikleriyle ilgili konu alanı bilgisi, program geliştirme bilgisi ve eğitim etkinlikleri nin nasıl değerlendirileceği bilgisi niteliklerine sahip ol ması gerektiği saptanmıştır. 9- Eğitim uzmanı yetiştirme modeli olarak“kurum et kinlikleriyle ilgili olarak lisans eğitimi görenlere bir eğitim bilimi alanında lisans üstü eğitim yaptırma”modelinin uygulanması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to determine : a) What are the in-service training activities in the state establishments and foundations and, b) What are the quali - fications of staff working in these positions^ What should be the expected qualifications for such positions. All the data which the following results are based on, were obtained by giving questionnaires to the staff working in training departments of the state establishments and foundations. The data analysis was based on the frequency and percentage values. Results of research are summarized as follows. 1- In-service training is applied almost in all ministries and public banks. This training is given by the superiors, by senior manajers or by an educationists. 2- Some of the in-service training activities are performed without determining the educational needs. 3- In the ministries and public banks, the importance is given to the annual program of the in-service training activities. Within the in-service training programs of state establishments the objectives, behavior of objectives, accor dance with the curriculum development principles. In training programs, the behaviors and learning situations are neglected. 4- In-service training that is applied in the state establishments, contributes to overcome insufficiency of the pre-service training. 5- Within the state establishments, putting the training program into good use is not considered sufficiently. Additionally, the budget allocated for the training depart ments is not sufficient. IV6- The in-service training programs which are applied in the state establishments are successful: a) In satisfying individual's learning and self development demands. b) In providing them a better fulfillment of their duties. c) In performing the objectives of increasing the productivity and the quality of given services. 7- Almost all of the training staff working in training departments of the state establishments, have graduated from an institution different from the education sciences. 8- It was determined that the personnel of the training departments should have the skill of knowing the scope of the organization activities they work for and knowledge of how to use these training activities in a good way. 9- As an educationist, training model was found that "A master degree training in education sciences should be given to those individuals taking a bachelors degree training on organizational (establishment) activities.