875 numaralı Bolu şer'iye sicil defterlerine göre Tanzimat-ı Hayriyye'nin ilk yıllarında Bolu (1841-1844)
Bolu in the early reformation period, is according to the 875 the registration entries of Bolu (1841-1844)
  1. Tez No: 211307
  2. Yazar: MEHMET DOLAMA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Cografi konumu itibari ile Bolu'nun Osmanlı baskentine yakın olusu XIX.yüzyıldaki yenilesme hareketlerinin bölgeye yansımasını saglamıstır. Bu yönü ile Tanzimat dönemi ile baslayan yeniliklerin uygulandıgı bölgelerden biri de Bolu olmustur. XIX. yüzyılda Bolu'ya ait sicil kayıtlarının incelenmesinden anlasılmıstır ki bu yüzyılda bazı karyeler (köyler) ?nefs? ibaresi ile birlikte kaydedilmislerdir. Bu durum idari açıdan köy olarak kabul edilen yerlesim yerlerinin gerçekte sehirlesmeye yüz tuttugunu göstermektedir. Bu da Bolu'da iktisadi ve kültürel yapının önemli ölçüde degisiklige ugradıgını göstermesi bakımından önemlidir. Ayrıca 1841-1844 yıllarına ait 875 numaralı Bolu Ser'iye Sicil kayıtlarının gösterdigi gibi Tanzimat döneminde de devlet gelirlerinin en önemli kaynaklarından birisi olan vergilerin düzenli olarak kaydedilmesine ve toplanmasına büyük bir önem verilmistir Bir taraftan Tanzimat dönemi ile baslayan yenilikler Bolu'ya yansırken diger taraftan geleneksel Osmanlı toplum yapısının muhafaza edildigi gözlemlenmektedir. Bu dönemde bir tür veraset belgesi olan terekelerin incelenmesinden özellikle mirasın paylasılmasında eski hukukun uygulamaların devam ettigi tespit edilmistir. Bolu'da XIX. yüzyılda nüfusun büyük bir çogunlugunu olusturan müslümanların yanı sıra gayr-i müslim unsurlara da rastlanmıstır. Bu unsurlar barıs içinde Bolu sehir merkezinde ayrı mahallelerde otururken birlikte ticaret de yapabiliyorlardı. 3nceledigimiz defterde sehir merkezinde debbaglık, demircilik, nalbantlık gibi sanatsal kollara rastlanırken köylerde hayvancılık, ormancılık ve tarımın Bolu sancagında, Tanzimat döneminde de önemini korudugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bolu?s being close to the Ottoman Capital in terms of its geographical location accommodated the 19th Century modernazition activities to reflect to the region. It?s understood from the investigations of the 19th century registariton entries that some Karye?s (villages) were registered with the expression of ?nefs? in that century. This situation shows that the residential areas which were administratively regarded as villages tended toward urbanization. This is importand in the sense that it shows that the cultural and economical structure in Bolu underwent a change. Furthermore, as 875 numbored registration entries of the years between 1841- 1844 show that utmost impornce was given to the regular collection and registration of taxes during the Tanzimat period, as well, which were one of the most significant income sources of the sate. It?s also observed that in one hand while the modernizations that began with the Tanzimat period rebounded to Bolu on the other hand the traditional Ottoman social structure was preserved. I that period, after analyzing the ?tereke?s which were a kind of inheritance documents, it?s determined that when sharing the heritage the old laws were applicated. In the 19th century as well as the dominant muslim population some non-muslim elements were also seen. Those elements were living in different neighborhood in the city center and were trading with each other in peace. In the book we analyzed it?s seen that the artistic branches such as tannery, ironworking and blakcsmith were done in the city center and stockbreeding, forestry and agriculture were still important in the villages of the Sanjak of Bolu during the Tanzimat period.