Ana sınıflarına devam eden normal çocukları bilgilendirmenin zihin engelli yaşıtlarına yönelik tutumlarına etkisi
The effect of informing normal children who continue kindergarten on their attitudes towards their peers with mental retardation
  1. Tez No: 211308
  2. Yazar: TÜLİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu arastırmada, zihin engelli bireyler hakkında hazırlanan bilgilendirme programının, okul öncesi egitimde ana sınıflarına devam eden ögrencilerin, zihin engelli yasıtlarına yönelik tutumları üzerindeki etkilerinin arastırılması amaçlanmaktadır. Arastırma, ?öntest- sontest? kontrol gruplu, bagımlı degiskeni, ana sınıflarına devam eden ögrencilerin zihin engelli yasıtlarına yönelik tutumları, bagımsız degiskeni ise ana sınıflarına devam eden ögrencilerin zihin engelli yasıtlarına yönelik bilgilendirme programı olan deneysel bir çalısmadır. Arastırmanın örneklemi deney ve kontrol grubunda olmak üzere, yansız atama yöntemi ile seçilen 36 ana sınıfı ögrencisinden olusmaktadır. Deney grubunda yer alan ögrencilere, haftada 3 gün, birer oturum, her oturum yaklasık 20 dakika olmak üzere toplam 10 oturumdan olusan bilgilendirme programı uygulanmıstır. Kontrol grubundaki ögrencilere ise zihin engelli bireylerle ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmamıstır. Bilgilendirme programı zihin engelli bireyler hakkında hazırlanan bilgilerin sunulması, hikaye anlatımı, simulation, misafir konusmacının katılımı, video çekim gösterimi, grup tartısması tekniklerini içerecek sekilde düzenlenmistir. Arastırmada veri toplama aracı olarak Siperstein (1980) tarafından gelistirilen, Türkçe'ye çeviri ve Türkçe formlarının geçerlilik ve güvenirlilik çalısmaları Çiftçi (1997) tarafından yapılan Etkinlik Tercih Formu ve Sıfat Listesi ölçekleri kullanılmıstır. Ölçekler deney ve kontrol gruplarına, bilgilendirme programı öncesi ve sonrasında es zamanlı olarak uygulanmıstır. Arastırmada, toplanan veriler SPSS 10.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak çözümlenmistir. Tekrarlanmıs Ölçümler çin ki Yönlü Varyans , Mann-Whidney D Testi, T Testi, verilerin analizinde kullanılmıstır. Bilgilendirme programı, ana sınıfı ögrencilerinin (deney grubu) zihin engelli çocuklara yönelik tutumları ile bilgilendirme programına katılmamıs olan ana sınıfı ögrencilerinin (kontrol grubu) tutumları arasında anlamlı bir farklılık olusturmustur. Zihin engelli çocuklara yönelik normal gelisim gösteren çocukların cinsiyetleri, tutumlarında anlamlı bir farklılıga yol açmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this survey, it is aimed to investigate the effect of the informing program prepared about individuals with mental retardation on the attitudes of normal children who continue (preschool) kindergarten towards peers with mental retardation. This survey is an experimental study which has ?pretest- posttest? with a control group and its dependent variable is the attitudes of normal children who continue kindergarten towards peers with mental retardation, the independent variable is the informing program which is about the mentally retarded peers for the children who continue kindergarten. Exemplification of the survey is formed of 36 kindergarten student who are chosen by neutral appointment as being in the experiment and control group. To the students in the experiment group, a program has been applied for three days in a week which consists of total 10 sessions and each session has been about 20 minutes. No informing has been done to the students in the control group about the students with mental retardation. Informing program has been arranged as including the presentation of the information which is about the individuals with mental retardation, telling stories, simulations, joining of a guest speaker, performing of video recording and group discussion techniques. In the survey as a data collecting mean Effectiveness choice form and adjective list measure has been used. They were improved by Siperstein (1980) and their translation to Turkish and validity and reliability studies of their forms were done by Çiftçi (1997 ). In this survey, collected data has been analyzed by using SPSS 10.0 for windows (statistical Package for Social Sciences). For the repeated measures double sided variance, Mann-Whidney U test, T test has been used in data analyzing. Informing program has constituted a meaningful difference between the attitudes of the kindergarten students (experiment group) and the students who has not attended informing program ( control group) towards mentally retarded students. The gender of the normally growing students towards the students with mental retardation has not resulted in any meaningful difference.