Anasınıfına devam eden çocuklar arasından üstün yetenekli olanların belirlenmesi
Identfy of the gifted childrenattending preschool education
- Tez No: 211310
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELİF DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Düzce ili merkez ilçesinde ilköğretime bağlı okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş grubu çocuklar arasından üstün yetenekli olanları belirlemek ve belirleme işlemlerinin bu çocukları seçmede ne derece başarılı olduğunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada; 4 aşamalı belirleme sistemi oluşturulmuştur. Birinci ve ikinci aşama, hem öğretmen hem de ailelerin zihinsel yönden üstün yetenekli olduğunu düşündüğü çocukları kaydetmeleri için AGF (Aile Gözlem Formu) ve ÖGF (Öğretmen Gözlem Formu), üçüncü aşama hem aileleri hem öğretmenleri tarafından aday olarak gösterilen çocukların genel zihinsel performanslarını ölçmek için TKT 5-7 Temel Kabiliyetler Testi, dördüncü aşama ise Goodenough-Harris Bir Adam Çiz Testi uygulamasından oluşmaktadır. Araştırmanın 113 kişilik örneklem grubundan toplam 50 çocuk üstün yetenekli bulunmuş ve bu çocukların 2'si kız 14'ü erkek olmak üzere 16 tanesini öğretmen ve aileler, 17'si kız 17'si erkek olmak üzere 34 tanesini sadece ebeveynler aday göstermiştir. Araştırmada elde edilen bu sonuçlara göre ÖGF ve AGF' nun üstün yetenekli çocukları belirlemede %44,3 oranında başarı sağladığı söylenebilir. Üstün yetenekli olarak belirlenen çocukların çoğunluğunu ebeveynlerin belirlemiş olmasına rağmen, uygulanan testler ve puanlar dikkate alındığında. öğretmenlerin çocukların performanslarına daha yakın değerlendirmeler yaptıkları bulunmuştur. TKT 5-7 Testi ile Goodenough-Harris Testinden elde edilen puanlar arasında anlamlı ilişkiler olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify of the 5-6 age group attending pre-school education in the administrative center of Duzce also to evaluate how the effectiveness of the identification methods. The study had four phases. The first and second stage involved the administration of the TOF (Teachers Observation Form) and FOF (Families Observation Form) respectively, for purposes of specifying the children who were nominated on being gifted both by the teachers and families. The third and the fourth satege consisted of the administration of the Primary Mental Abilities Test 5-7 (PMAT) and Goodenough-Harris Draw A Man Test respectively, fort he purpose of assesing general cognitive performance. Of the 50 children who gifted 16 (14 boys and 2 girls) were nominated by both parents and teachers and 34 (17 boys and 17 girls) were nominated by parents only from 113 sample groups of research. Although the majority of the gifted children had been nominated by the parents; the test scores showed the teachers? evaluations to be closer to the childrens? performance. There were no significant correlations between PMAT 5-7 Primary Mental Abilities Test and Goodenough-Harris Draw A Man test scores.