Rehberlik ve araştırma merkezi müdürlüğü personelinin kaynaştırma eğitimine ilişkin görüşleri
Opinions related to mainstreaming of stuff members who work in rams
- Tez No: 211309
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ERATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu arastırmanın amacı, Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Rehberlik ve Arastırma Merkezi Müdürlüklerinde görev yapmakta olan personelin kaynastırma egitimine iliskin görüslerini belirlemektir. Bu arastırmada nitel arastırma yöntemi kullanılmıstır. Arastırma verilerinin toplanması için nitel arastırma yöntemlerinden yarı-yapılandırılmıs görüsme teknigi kullanılmıstır. Nitel verileri nicel verilerle desteklemek amacıyla çalısma grubuna Kaynastırmaya liskin Görüsler Ölçegi uygulanmıstır. Arastırma Batı Karadeniz Bölgesindeki 7 il ve 1 ilçede bulunan RAM' da görev yapmakta olan rehber ögretmenler ve yöneticilerle gerçeklestirilmistir. 13 yönetici ve 22 rehber ögretmen olmak üzere toplam 35 katılımcıyla görüsülmüstür. Elde edilen veriler ise tümevarım analizi yoluyla analiz edilmis 8 tema olusturulmustur. Arastırmanın bulguları sonucunda, RAM personelinin kaynastırma egitimi ile ilgili bilgilerinin yeterli oldugunu ancak; uygulama boyutunda bazı sorunlar yasadıkları ortaya çıkmıstır. RAM' da görev yapmakta olan personelin kaynastırma egitimi öncesinde yapılması gereken hazırlıklarla ilgili yeterli bilgiye sahip oldukları, uygulama boyutunda sorunlar yasandıkları ortaya çıkmıstır. RAM personeli; kaynastırma egitimi verecek ögretmene RAM' ın faaliyetleri arasında özellikle; tanılama, yönlendirme, yerlestirme ve izleme çalısmalarını yaptıklarını, yogun olarak özel egitim danısmanlıgını yaptıklarını, sınıf içi yardım ve kaynak oda boyutunda hizmet alanlarında yogun sorunlar yasandıgını, ögretmenin BEP hazırlama ve uygulama boyutunda bilgi yetersizligi oldugunu belirtmislerdir. Sorunlar arasında kaynak oda sorunu, özel egitim ögretmeninin RAM' da olmamasını belirtmislerdir. Kaynastırma ögrencisine yararının akademik, sosyal ve duygusal açıdan, ögretmene mesleki deneyim açısından, normal çocuklara bireysel farklılıkları fark etmesi açısından, ailelere ise motive olma, açısından yararlı oldugunu belirtmislerdir. Kaynastırma egitiminin basarılı olabilmesi için kaynastırma ögretmenlerinin bilgilendirilmesi gerektigi, özel egitim hizmetleri yönetmeliginde kaynak odaların açılması, kaynak odadaki ögretmenin ek ders durumunun düzenlenmesi gibi konularda yenilemeye gidilmesi, il genelinde özel egitim ögretmeni sayısının arttırılmasının egitimin basarısı açısından önemli oldugunu ifade etmislerdir. Nicel veriler arasında Kaynastırmaya liskin Görüsler Ölçeginin sonuçlarında rehber ögretmenlerin ve idarecilerin kaynastırma egitimine iliskin görüslerinde anlamlı farklılık olmadıgı saptanmıstır. Kaynastırma egitimine iliskin orta düzeyde olumlu bir görüse sahip oldukları gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine of personels manner abouth mainstreaming and working in RAM which is in western Karadeniz Region Qualitative survey methot has been used in this report. Semi-Structuve technique has been conducted to gather searching data which is one of the qualitative survey method as mentioned above. The participants agreebled for mainstreaming feedback scole This survey has been realised by teacher giving personel quiadance and manager in teacher giving personel quiadance and manager in 7 province an 1 administrative district working in RAM at western Karadeniz Region . This interviev 13 directors and 22 quide teachers has been done met. The findings analyzed by inductively method. 8 themes were formed. This findings indicated that RAM?s personel have efficieny on knowledge concering mainstreming education program but, some problems were found in doing practice inıtially RAM?s personel have qualified knowledge regarding mainstremaing education program but some difficulty by doing practice were also found it has been stated that the teacher will give mainstreaming education program is acquaing has explained that RAM?s activity are diagnosis accommodate additionaly they mentioned that they have intensively done mainstreaming consultant program on the other hand it has been stated that the attendance has heavy problem concerning resource room and assistance in classroom. They have a diffuculty in finding source room on the other hand RAM has no special education teacher. The attendance has been notified that social emotinal and academic activitıes are useful for the students are taking mainstremaing education program is useful fort he teachers career and disabled students and also family?s motivation to be successful in a mainstreaming education program new source room special education instruction should olso be provided they also mentioned that increasing the number of special education teacher in province in important education?s success. The participants determined that mainstreaming feedback scoles directors and teachers mainstreaming education hasn?t been line different fixed. It is observed that the participants are at the average level and have positive attitude .