Özel gereksinimli bireylere sahip ailelerin çocuklarının devam ettiği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden beklentileri
Expectations of the families (parents) with special needed individuals from the special education and rehabilitation center
- Tez No: 211311
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu arastırmanın amacı, özel gereksinimli bireylere sahip ailelerin (anne ve babaların) çocuklarının devam ettiği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden beklentilerini ve bu beklentilerle iliskili değiskenleri belirlemektir. Arastırma, henüz hiçbir eğitim merkezine kayıt yaptırmamıs ailelere rehberlik yapmak, kurumların belirlenen beklentilere göre düzenleme yapmalarını sağlamak, eğitim verecek uzman ve diğer personele yol göstermek, bu beklentilere cevap vermek isteyen kurum yöneticilerine yardımcı olmak bakımından önem kazanmaktadır. Arastırma evrenini Kocaeli ?l merkezindeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden özel gereksinimli çocukların aileleri olusturmaktadır. Bu vi ilimizde, faaliyet gösteren üç özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden toplam 285 özel gereksinimli birey ise arastırmamızın örneklemini teskil etmektedir. 285 anne ve babaya arastırmacı tarafından hazırlanmıs olan anket ulastırılmıs olup, ancak 81 anne ve 81 babanın anketi cevaplayıp iade ettikleri görülmüstür. Verilerin çözümlenmesinde, velilerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden beklentilerini değerlendirmek amacıyla arastırmacı tarafından hazırlanan anket sorularına verdikleri cevapların frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıstır. Ailelerin yas, öğrenim ve çocuklarının yetersizlik türünün, çocuklarının devam ettiği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden beklentileri üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemek için varyans analiz tekniği kullanılmıstır. Farkın kaynağını belirlemek için de post hoc t kullanılmıstır Arastırma sonucunda, özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin yaslarına göre, çocuklarının devam ettiği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin sunduğu rehberlik ve danısma hizmetlerinin özellikleri yönünden beklentileri ile ilgili alt bölümüne verdikleri cevaplar arasında anlamlı farklılıklar görülmüstür. Özel gereksinime sahip anne ve babaların öğrenim durumları ve çocukların engel türüne göre, devam ettikleri özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin fiziksel özellikleri bakımından beklentileri ile ilgili alt bölümüne verdikleri cevaplar arasında da farklılıkların bulunduğu ortaya çıkmıstır. Babaların öğrenim durumlarına göre, çocuklarının devam ettikleri özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin verdikleri eğitimin özellikleri bakımından beklentileri ile ilgili alt bölümüne verdikleri cevaplar incelendiğinde yine aralarında anlamlı farklılıklar bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the expectations of the families (parents) with special needed individuals from the special education and rehabilitation center and the variables related to those expectations. The study gains importance by guiding the families who have not yet registered in any education center and, ensuring the institutions to make regulation according to the specified expectations and, leading the specialist and other personnel who educate and, assisting the institution administrators who want to respond to those expectations. The study is constituted by the families of the children with special needs who are attending the special education and rehabilitation centers resided in the city iv center of Kocaeli. The 285 special needed individuals who are attending the 3 special education and rehabilitation centers, which are currently operating , are forming the examples of the study. The survey prepared by the researcher was delivered to 285 parents, but 81 mother and 81 father filled and returned the survey. On the data analysis, for the purpose of evaluating the expectations of parents from special education and rehabilitation centers, the frequencies and percentages of the answers to the survey questions prepared by the researcher were calculated. The analysis of variance technic was used to designate if the families? age, education and the kind of disability of their children have any effect on their expectations from the special education and rehabilitation centers which their children are attending. In consequence of the study, as to the ages of the mothers who have special needed child, it is seen that there are considerable differences among the answers given to the part about the characteristics of the guiding and counseling services provided by the special education and rehabilitation centers which their children attend. In respect of the education of the parents who have special needed child and the children? disabilities, there are also considerable differences among the answers given to the part relating to their expectations about the physical conditions of the special education and rehabilitation centers. As to fathers? education, it is once more found that there are significant differences among the answers given to the part of the education provided by the special education and rehabilitation center which their children attend.