Doktor Rüştü'nün Nuhbetü'l-Etfâl isimli eserinin türkçe öğretimi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of Nuhbetü'l-Etfâl of Doctor Rüştü for Turkish teaching
  1. Tez No: 211314
  2. Yazar: TARIK AKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türkçenin egitimi ve ögretiminin temelini ilkokuma ve yazma ögretimi olusturur. lkokuma ve yazma bütün egitim hayatının ana unsuru olması nedeniyle önemlidir. Bu nedenle çocukların, yasamları boyunca basarılı bireyler olarak toplumda yer almaları için iyi bir ana dili egitiminden geçmeleri sarttır. Türkçenin ilkokuma ve yazma çagındaki Türk çocuklarına ögretimi konusu, Tanzimat döneminde egitim hayatımızda yer almaya baslamıstır. Nuhbetü'l-Etfâl de ilkokuma ve yazma ögretimi açısından döneminin önemli bir kitabıdır. Türkçenin ögretimi kitaplarındaki metinlerin seçiminde, çocukların bedensel, sosyal ve zihinsel yapısı ile dil gelisim özellikleri etkili olmaktadır. Bu yüzden ders kitabı yazımının bilimsel temellere dayanması, metinlerin çocuk edebiyatının seçkin örneklerinden olusturulması gereklidir. Bu çalısmada, ilkokuma ve yazma ögretimi amaç, ilke ve yöntem bakımından ele alınmaya çalısılmıs, gerekli görüldügü kadarıyla çocuk edebiyatı konusuna deginilmis ve Nuhbetü'l-Etfâl ile lkögretim Türkçe 1 Ders Kitabı incelenip karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Turkish Language teaching involves the teaching of first reading and writing. They are very important in that they are the most important factor of whole education life. There fore, it?s essential that children are supposed to have a good mother language training throughout their life so as to be successful members and to take part in the society as well. The subject of teaching Turkish language to Turkish native speakers at the age of first reading and writing have started to take place since 1839 reforms. Nuhbetü?l-Etfâl is one of the first important books of the day in terms of the first reading and writing. In Turkish language teaching, two main points are effective in selection of passages in books. First, the physical, social and mental structure of children. Second, the features of language development, so it?s necessary that the writing of course book is to depend on scientific basis and the passages in books should be chosen among the distinguished examples of children literature. In this set of materials, the teaching of first reading and writing are tried to be analyzed on account of purpose, principles as well as methods and children literature is mentioned where it?s necessary. Consequently Nuhbetü?l-Etfâl and Turkish 1 Coursebook for Primary education were examined and compared.