İlköğretim ikinci sınıf Türkçe ders ve öğrenci çalışma kitaplarındaki kelime öğretim teknikleri üzerine bir inceleme
A study on vocabulary teaching techniques in the Turkish course books and students’ workbooks for the second grades of primary schools
  1. Tez No: 211315
  2. Yazar: ALİ FUAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEZAHAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu arastırmada, Millî Egitim Bakanlıgı Talim ve Terbiye Kurulu Baskanlıgı tarafından ilkögretim kurumlarında 2005-2006 egitim ögretim yılından itibaren 5 yıl süreyle ders kitabı olarak okutulması kabul edilen ve 2574 sayılı Tebligler Dergisi'nde yayınlanan lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarındaki etkinliklerde; kullanılan kelime ögretim tekniklerini, bu tekniklerin uygulanma sayılarını, ögretilmesi hedeflenen kelimeleri ve bu kelimelerin sayılarını tespit etmek ve degerlendirmek amaçlanmıstır. Arastırmada tarama modeli kullanılmıs ve ilgili kitaplar tarandıktan sonra su sonuçlara varılmıstır: lgili kitaplarda kelime ögretimini hedefleyen etkinliklerde yaygın olarak kullanılan kelime ögretim tekniklerinin; bulmaca ile kelime ögretimi, cümle ve metin ortamındaki ipuçlarını kullanma, cümle kurma, cümlede kullanma, çagrısım ile kelime ögretimi, eslestirme ile kelime ögretimi, gruplandırma ile kelime ögretimi, metin yazma, resimle kelime ögretimi, sözlük kullanma oldugu belirlenmistir. Kitaplarda kelime ögretimini hedefleyen etkinlikler bu tekniklere göre incelenmis ve elde edilen bulgular yine bu baslıklar altında verilmistir. Yukarıdaki tekniklere dahil edilemeyen ancak kelime ögretimini hedefleyen diger çalısmalar ise Diger Teknikler baslıgı adı altında incelenmistir. 2 lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarındaki etkinliklerde kullanılan kelime ögretim tekniklerinin ise; Erdem Yayınları'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 96, Harf Egitim Yayıncılıgı'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 100, Kök Yayıncılık'ın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 112, MEB Yayınları'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 112, Özgün Matbaacılık'ın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 109 ve Zambak Yayınları'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 147 defa kullanıldıgı görülmüstür. lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarındaki etkinliklerde ögretilmesi hedeflenen kelime sayılarının; Erdem Yayınları'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 561 kelime, Harf Egitim Yayıncılıgı'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 527 kelime, Kök Yayıncılık'ın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 355 kelime, MEB Yayınları'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 434 kelime, Özgün Matbaacılık'ın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 281 kelime ve Zambak Yayınları'nın lkögretim 2. Sınıf Türkçe Ders ve Ögrenci Çalısma Kitaplarında 486 kelime oldugu görüsmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that it has been accepted to read as a course book during 5 years at the 2005-2006 education and training term of a primary instution by National Education Ministry Teaching and Training Commission Chairmanship, the activities which are in the Turkısh books and students? workbooks for the second grades ın the primary school have been published at the 2574 volumes of Notification Bulletin, used techniques of vocabulary teaching and the numbers of these techniques and vocabularys which will be taught and determining the number of these vocabularys and evaluate them. In the study, model of scanning was used, after scanning related the book, this conclusion has released: The techniques of vocabulary teaching at the activities, which are used commonly, aim to vocabulary teaching at the related boks; ıt was stated that vocabulary teaching with puzzle, using clues at the sentence and text, build up a sentence, using a sentence, vocabulary teaching with association, vocabulary teaching with matching, vocabulary teaching with making group, writing a text, vocabulary teaching with picture, using a dictionary. Activities which aim to vocabulary teaching in the book, has been examined according to this techniques and the datas have been acquired was given at the same topic. The technique wasn?t included above the techniques but another techniques which aimed vocabulary teaching examined under topic of the The Other Techniques. 2 Activities in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades ın the primary school used vocabulary teaching techniques; 96 times are used in Erdem Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 100 times are used in Harf Education Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 112 times are used in Kok Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 112 times are used in MEB Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 109 times are used in Ozgun Printing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools and, 147 times are used in Zambak Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, Activities in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools of the numbers which aims to teach; 561 vocabularys in Erdem Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 527 vocabularys in Harf Education Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 355 vocabularys in Kok Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 434 vocabularys in MEB Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 281 vocabularys in Ozgun Printing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools, 486 vocabularys in Zambak Publishing?s in the Turkish course books and students? workbooks for the second grades of primary schools.