Sınıf öğretmenliği aday öğretmenlerinin mesleki etik konusundaki görüşleri ve mesleki etik ikilemleri çözümleme biçimleri
Veiws of preservice teachers at the department of primary school teaching upon professional ethics and the styles of solving professional ethic dilemma
- Tez No: 211318
- Danışmanlar: Y.DOÇ. FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sınıf öğretmenliği aday öğretmenlerinin mesleki etik konusundaki görüşleri ve mesleki etik ikilemleri çözümleme biçimlerini belirlemektir. Araştırmaya, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne bağlı bulunan Eğitim Fakültesi, 4.ve 3. sınıflarında öğrenim görmekte olan gönüllü 228 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, nicel veriler, 1999 yılında Prof. Dr. Dilek GÖZÜTOK tarafından ?Öğretmenlerin Etik Davranışları? adlı makalede kullanılmış olan `Öğretmen Etiği Anketi'nden Prof. Dr. Dilek GÖZÜTOK'tan izin alınarak faydanılan ve son hali Yrd. Doç. Dr. Faruk Öztürk ve araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan `Öğretmen Mesleki Etik Anketi' kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan nitel veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Newyork ve Minesota etik konseyi tarafından geliştirilmiş olan etik ilkeler doğrultusunda hazırlanmıştır. vii Araştırma amaçları doğrultusunda toplanan veriler, özelliklerine uygun istatiksel teknikler kullanılarak bilgisayar ortamında SPSS 12.0 (Statistical Package for The Social Sciences) paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde t-testi, frekans, yüzde, ortalama, levene İstatistiği tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; 1. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin sahip oldukları mesleki etik düşünme düzeyleri ve cinsiyetleri arasında manidar bir fark olduğu belirlenmiştir. 2. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin yaş gruplarına göre mesleki etik düşünme düzeylerinde manidar bir fark olmadığı belirlenmiştir. 3. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin annelerinin eğitim düzeyi ile öğretmen adaylarının mesleki etik puanları arasında manidar bir ilişki saptanmıştır. 4. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin babalarının eğitim düzeyi ile öğretmen adaylarının mesleki etik puanları arasında manidar bir ilişki saptanmamıştır. 5. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin Etik ikilemlere verdiği cevaplar ile cinsiyet dağılımları arasında uyumlu bir ilişki saptanmıştır. 6. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin ikilemlere verdiği cevaplar ile dünya görüşleri dağılımları arasında uyumlu bir ilişki saptanmıştır . 7. araştırma kapsamındaki öğrencilerin sınıf düzeyleriyle ikilemlere verdikleri verdikleri cevaplar arasında uyumlu bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of preservice teachers at the Department of Primary School Teaching upon professional ethics and the styles of solving professional dilemma. 228 third and fourth year students from Abant Izzet Baysal University Faculty of Education voluntarily participated in this study. Quantitative data was obtained by means of ?Teachers? Ethic Survey?, which was used in an articles entitled ?Ethic Behaviours of Teachers? written by Prof. Dr. Dilek GÖZÜTEK and adapted by Assist. Prof. Dr. Faruk ÖZTÜRK and the researcher. Qualitative data was obtained in the light ethic principles which were developed by ethic community of New York and Minnesota. The data obtained in the light of the objectives of the study was analyzed by means of SPSS 12.0 (Statistical Package for The Social Sciences) with statistical techniques which are appropriate the characteristics of the study. During the analysis of the data t-test, frequency, percentage, avaerage, levene statistics, one way variance analysis (ANOVA) were used. iv At the end of the study, it was found that; 1. In the scope of research, significant difference in thinking level about professional ethic among the students who is the member of different sex is determined. 2. In the scope of research, not too much thinking level difference in professional ethic between students who is the member of differant age group is determined. 3. In the scope of research, considerable professional ethic points between students whose mothers have different education level is determined. 4. In the scope of research, not too much professional ethic points between students whose fathers have different education level is determined. 5. In the research, it is determined that there is a harmonious relationship between students? answers to ethical dilemmas and students? sex distrubution. 6. In the research, it is determined that there is a harmonious relationship between students? answers to ethical dilemmas and students? political attitude distrubution. v 7. In the research, it is determined that there is a harmonious relationship between students? answers to ethical dilemmas and students? class.