Kız meslek liselerinde yaşanan sorunlara ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri (Ankara ili örneği)
Menagements and teachers opinions about the problems that exist in vocational high schools for girls(the sample of Ankara city center)
- Tez No: 211319
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENAY SEZGİN NARTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu aratırmanın amacı, Kız meslek liselerinde yaanan sorunlara ilikin yönetici ve öretmenlerin görülerini ortaya koymaktır. Bu aratırmada, nitel aratırma tekniklerinden görüme teknii uygulanarak Ankara il merkezindeki Kız Meslek Liseleri'nde görev yapan, 102 öretmen, 20 yöneticinin görüleri alınmı ve aratırmacı tarafından çözümlenmitir. Aratırmanın sonucunda, Kız Meslek Lisesi'ndeki öretmen ve yöneticiler okulların ekonomik olarak zor durumda oldukları, döner sermayelerinin yeterli olmadıı, bütçeden ayrılan ödenein az olduunu belirtmilerdir. Öretmen niteliinin önceden kısmen iyi olduunu, u anda niteliin dütüünü, niteliin iyiletirilmesi için hizmet içi eitim faaliyetlerine önem verilmesi ve öretmenlerin teknolojiyi takip etmelerini salayacak düzenlemelerin yapılması gerektiini belirtmilerdir. Örenci niteliinin de günümüzde dütüünü, nitelii artırmak için sanayi ile ibirlii halinde olunması gerektiini ifade etmilerdir. Araç gereç ve donanımın yeterli olmadıını, teknolojiye uyum salayabilmek için yeni araç ve gereçlerin alınması gerektii belirtmilerdir Örencilerin yükseköretimde istedikleri bölüme gidemediklerini, yükseköretim ile ilgili yeni düzenlemeler yapılarak isteyen örencilerin kolaylıkla yükseköretime gitmeleri salanmalıdır diyerek görü bildirmilerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, is to put forward menagements and teachers opinions about the problems that exist in Vocational High Schools for Girls. In this research qualitative interview technique is used. 102 Teachers and 20 managers who are employed in Vocational High Schools for Girls in Ankara city center are being interviewed and the their opinions are analyzed. As a result of this research, teachers and managers in Vocational High Schools for Girls stated that schools are financially in bad situation, circulating capital (other funding options are limited) is deficient, and (governmental subsidies are very low) appropriation from the budget is low. They also indicated that ?Teacher quality was partially good but currently it is not satisfactory. They mentioned that in-service training activities should be handled with care, and corrective actions must be taken to keep up to date technology.? They stated that ?Student quality is decreasing everyday; and to increase the levels of Student Success at Schools could be done by cooperating with companies in related Industries.? They also indicated that ?There are some limitations with the educational equipment as well; new equipments and hardware must be provided in order to keep up with the technology. Tools, devices and hardware are not enough and new devices should be bought to keep up with the technology.? Students stated that ?They are having some difficulties about continuing education in Universities. They mentioned that some regulations should be enacted to ease the admissions to Universities for Vocational High School Students.?