Orta kademe yöneticilerin örgütten beklentileri
The expectations of middle grade managers from the organization
  1. Tez No: 211322
  2. Yazar: ONUR TEZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Rekabetin gittikçe arttıgı günümüz is dünyasında, kontrolü zor bir üretim faktörü olan insan emegi daha da önem kazanmaktadır. nsanların daha verimli çalısabilmeleri ise beklentilerinin karsılanmıs ve motive edilmis olmalarına baglıdır. Bu arastırmanın amacı orta kademe yöneticilerin örgütten beklentilerinin tespit edilmesi, onları motive eden faktörlerin bulunmasıdır. Bu amaçla gelir, güvenlik, sosyal statü ve saygı, çekici is, yükselme olanakları, yapılmaya deger bir ise sahip olma, kisisel güç ve etki sahibi olma, özel yasama saygılı olma, adaletli bir disiplin sistemi gibi insanları motive edici araçlar dogrultusunda incelemeler yapılmıs ve bulunan bilgiler degerlendirilmistir. Arastırmada elde edilen verilerin degerlendirilmesinde önce basit yüzde kullanılmıs daha sonra elde edilen bilgiler degerlendirilirken ki kare analizi kullanılmıstır. Arastırmada, dördüncü bölümdeki bulgulara göre orta kademe yöneticileri motive eden ve etmeyen faktörler tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The human work that is one of the production factors and difficult to control is gettting more important in the increasing competitive business world. To be able to work of people efficiently, is dependend on being responded their expectations and being motivated. The aim of this research is to determine the expectations of the middle grade managers and which factors motivates them. With this aim; a research has been done through the tools like income, security, social statules, attractive job, have oppurtunity to raise to a higher rank, having a job to worth to do, personal power and impression, being respected to the personal life, an equal discipline system that motivate people and the founded datas are evaluated. At first, during the evalution of the datas gained from the research, simple percentage is used, and than chi square analysis used for the evalution of the founded datas. In research, the factors have been determined that motivates and don?t motivate the middle grade managers, according to the findings in chapter four.