Vergi kayıp ve kaçakçılığını önlemede denetim
Auditing for crack down on tax loss and evasion
  1. Tez No: 211321
  2. Yazar: AYHAN KAPUSUZOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalısmasında, ülkemizde önemli bir sorun haline gelen vergi kayıp ve kaçakçılıgının önlenmesinde muhasebe denetiminin yeri ve önemi incelenmistir. Bu dogrultuda, vergi kayıp ve kaçakçılıgının önlenmesine yönelik olarak muhasebe denetiminde birtakım düzenlemelere gidilmesi gerektigi ve muhasebe denetiminde yapılacak olan düzenlemelerin tek basına yeterli olmayıp bunun yanı sıra vergi yasalarında ve idari yapıda da düzenlemeler yapılması gerektigi yönünde degerlendirmede bulunulmus ve yapılması gerektigi düsünülen düzenlemelere iliskin bir takım öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the role and importance of accounting auditing in crack down on tax loss and evasion becoming a significant problem in our country is examined. In this direction, some evaluations are made concerning some arragements in accounting auditing oriented to cracking down tax loss and evasion should be required, the arragements to be made in accounting auditing are not sufficient but some arragements should also be made in tax laws and administrative structure some recommendations are offered regarding the arragements considered as requirements.