Durumsal liderlik teorisi ve kara kuvvetlerinin yönetim seviyesinde lider tiplerinin incelenmesi
Situational leadership theory and study of the leader types in the management level of land forces
  1. Tez No: 211323
  2. Yazar: COŞKUN YAZGAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalısmanın amacı; Kara Kuvvetleri Komutanlıgı bünyesinde görev yapmakta olan subay, astsubay ve uzman çavusların liderlik tarzları ile liderlik davranıslarının incelenmesi ve Fiedler'in durumsal liderlik modelinin askerî düzlemde geçerliliginin test edilmesidir. Arastırmanın birinci bölümünde liderlik ile ilgili temel kavram ve açıklamalara yer verilmistir. kinci bölümde, liderlik kavramı üzerine bugüne kadar yapılmıs olan üç farklı yaklasım; liderin özellikler yaklasımı, davranıssal yaklasım, durumsal liderlik yaklasımı ele alınmıs ve Fiedler'in durumsallık modeli üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde, liderlige alternatif yaklasımlar incelenmistir. Tezin uygulama bölümü olan dördüncü bölümde ise arastırmanın amacı, kapsamı, varsayımları, hipotezleri, kullanılan degiskenler, verilerin analizi ve bulgular anlatılmıstır. Ölçme aracı olarak Fiedler'in ?en az tercih edilen çalısma arkadası ölçegi? ile ?lider etkinlik düzeyi ölçeklerinden? olusan bir anket formu kullanılmıs ve toplamda 102 lider personele uygulanmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen bulgular, askerî lider personelin, liderlik tarzı ile lider etkinligini belirleyen durumsal degiskenler arasında Fiedler'in durumsal liderlik kuramının öngördügü sekilde bir iliskinin olmadıgı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the leadership manners and leadership attitudes of the officers, noncommissioned officers and specialized sergeants who are on duty in the Land Forces Command, and to test the effectiveness of the Fiedler?s situational leadership model in military platform. In the first part of the study it is given place to the basic concepts and explanations about leadership. In the second part three approaches, ?leader?s features approach,? ?behavioral approach? and ?situational leadership approach?, that have been done up to now are discussed and Fiedler?s situational model is dwelled upon. In the third part alternative approaches to leadership are examined. In the fourth part, the application part of the study, the aim, scope, assumptions, hypothesizes, used variables, analysis of the data and findings of the study are explained. As a measuring tool Fiedler?s ?least preferred coworker measure? and a questionnaire form was used that is composed of ?leader effectiveness measures? and totally it was applied to 102 leader personnel. According to the findings that were found at the end of the study, there is no relationship between the leadership manner of the military leader personnel and situational variables that affect the leader?s efficiency as anticipated by the Fiedler?s situational leadership theory.