Millî eğitim şûralarında ortaöğretim müzik öğretimi üzerine alınan kararların ortaöğretim müzik öğretim programlarına etkileri
Affects of decisions taken about secondary education music training to secondary education music training programmes at national education councils
  1. Tez No: 211325
  2. Yazar: EBRU GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SERKAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırmanın amacı, Millî Egitim Bakanlıgı'na ait en yüksek bilimsel danısma ve karar organı olan Millî Egitim Sûraları'nın ortaögretim müzik ögretimi üzerine aldıgı kararların, müzik ögretimi programlarına ne oranda yansıdıgını belirlemek olmustur. Bu amaçla, Millî Egitim Sûraları'nın gündem maddelerine göre olusturulan komisyonların hangilerinde ortaögretim müzik ögretimine iliskin kararlar alındıgı, Millî Egitim Sûraları'nın müzik ve sanat egitimi ile ilgili katılımcı üyelerinin kimlerden olustugu, üye sayılarının yıllara göre nasıl bir degisim gösterdigi, Millî Egitim Sûraları'nda, müzik egitiminin, katılımcı üye sayıları açısından temsil edilme oranları, Millî Egitim Sûraları'nda müzik ögretimine iliskin alınan kararlar ve alınan kararların müzik ögretim programlarına ne sekilde yansıdıgı, Millî Egitim Sûraları'nda müzik ögretimine iliskin alınan karar sayılarının yıllara göre nasıl bir degisim gösterdigi tespit edilmistir. Amacı gerçeklestirmek için, arastırmanın geçmise dönük olması nedeniyle toplanan veriler belgesel tarama teknikleri ile elde edilmistir. Toplam 16 Milli Egitim Sûrası'nın komisyon raporları incelenerek, gündem maddelerine göre olusturulan komisyonlar, katılımcı üyeler, alınan kararlar, yapılan görüsmeler ve öneriler saptanmıstır. Alınan kararlar ögretim programlarıyla karsılastırılarak degerlendirilmistir. Elde edilen bulgularda, Millî Egitim Sûraları'nda ortaögretim müzik ögretim programlarına yönelik çalısmaların oldukça az oldugu, müzik ve sanat egitimcilerinin az sayıda yer aldıgı, temsil edilme oranının düsük oldugu, ortaögretim müzik ögretim programlarına yönelik alınan kararların, ögretim programlarına etkilerinin oldukça geç oldugu ancak ortaögretim müzik ögretim programlarına yönelik alınan kararların ögretim programlarına etkisinin tamamına yakın oldugu tespit edilmistir. Millî Egitim Bakanlıgı'nın ?ilmî danısma ve karar? organı olması bakımından büyük önem tasıyan Millî Egitim Sûraları'nın, müzik egitimini inceleyen bir Sûra yapması önerilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the affects rate of decisions taken by National Education Councils, which are the highest scientific counseling and decision making body in Ministry of National Education, related to secondary education music training to music training programmes, to resolve this problem it is established that at which commissions constituted according to agenda articles of National Education Councils are taken decisions about secondary education music training, composition of participant members concerning music and art education of National Education Councils, the exchange of member figures as per years, representation rate of music training in terms of participant member numbers in the National Education Councils, decisions taken relating with music training in the National Education Councils and affects of taken decisions to music training programmes, changing of decision numbers as per years concerned music training in the National Education Councils. The data of the study was collected by using documentary scanning techniques due to carrying out of research retrospectively to reach the purpose. Commissions forming under agenda articles, participant members, taken decisions, performed negotiations and proposals are established by means of examining the commission reports prepared by total 16 National Education Councils. Taken decisions are evaluated comparing to training programmes. The results indicated that studies towards secondary education music training are little, numbers of trainers of music and art are insufficient, representation rate is low, affects of decisions taken indirect to secondary education music training programmes to training programmes is fairly late but affects of decision taken indirect to secondary education music training programmes to training programmes is completely close as per achieved finds in National Education Councils. In this context it is proposed National Education Councils, having a great importance due to being making decision body of Ministry of National Education, to establish a Council to study music training.