Anasınıfına devam eden 60-72 ay çocukların dil gelişimi ve ince motor gelişimi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 211326
  2. Yazar: SELDA ÜNAL GÜROCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FÜSUN YILDIZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çocuklar yasamlarının ilk günlerinden itibaren dili, modelleri dinleyerek, bu modelleri taklit ederek, geri iletimi algılayarak, deneyimlerini ve düsüncelerini paylasarak ögrenmektedirler. Çocuklar dili kazanırken ilk modelleri anne babaları, diger aile bireyleri, daha sonra sosyal çevrede ve okul ortamında etkilesimde bulundukları diger bireylerdir. Çocuklarda motor becerilerin gelisimi özellikle fiziksel gelisim ile yakından iliskilidir. Motor gelisimde belli bir sıra vardır. Çocuklarda yas aralıgı ve motor becerilerde görülen bireysel farklılıklara çevresel uyarıcılar ve aile deneyimlerinin neden oldugu gözlenmistir. Bu çalısmada, anasınıfına devam eden 60?72 ay çocukların dil gelisimi ve ince motor gelisimi açısından degerlendirilmesi yapılmıstır. Arastırma 2006?2007 egitim ögretim yılında Bolu il merkezinde bulunan Milli Egitim Bakanlıgına baglı alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeydeki okullarda yürütülmüstür. Çalısmaya toplan 165 çocuk dâhil edilmistir. I.asamada; alt problemlerde yer alan yas, cinsiyet, okulöncesi egitime devam süresi, sosyo-ekonomik düzey ve ailelerin demografik özelliklerini belirlenmesine iliskin bir anket kullanılmıstır. II. asamada; anket sonuçlarına göre belirlenen örneklem grubundaki çocuklara Denver Gelisim Degerlendirme Testi uygulanarak dil ve ince motor gelisim düzeyleri belirlenmistir. Arastırmanın tüm istatistiksel analizleri ?SPSS for 13 Windows? paket programıyla yapılmıstır. Örneklem grubunu olusturan ögrencilerin dil gelisimlerinin, ailelerinin ekonomik düzey degiskenine göre farklılık oldugu, ince motor gelisimlerinde fark olmadıgı bulunmustur. Yapılan çalısma sonucunda; dil gelisimi ve motor gelisimin yas ve cinsiyet degiskenine göre farklılık göstermedigi anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
From the first days of their lives children learn languages by listening and imitating the models, perceiving feedback, sharing their thoughts and experiences. While children acquire language first models are their mothers, fathers and the rest of the family other individuals that they communicate with at school and in society The development of motor skills of children is closely related with physical development in particular. There is a specific order in motor development. Children? individual differences caused by environmental stimulus and famıly experiences are observed at age period and motor skills. This study contains the evaluation of 60-72 month-old preschool children?s language and fine motor development. The research was conducted in 2006?2007 academic year at public schools from low, middle and high socioeconomical backrounds in Bolu city centre. 165 students were included in the study. In the first stage, a questionnaire was used to determine age, gender, time spent in preschool period, socioeconomical levels and demographic features of families regarding specific questions. In the second stage, Denver Development Evaluation Test was administered on the sample group of children chosen according to the results of the questionnarie, and thus their language and fine motor development levels were specified. All the statistical analyses were done by using ?SPSS for13 Windows? program. It was found out that the language development level of the sample group differed according to the economic status of families while their fine motor development didn?t. At the end of the study it can be concluded that language and motor development do not differ according to age and gender variables.