Anadolu Güzel Sanatlar liselerinin müzik alanına öğrenci seçimi
Choosing students to music branch of Anatolian High School of Fine Arts
  1. Tez No: 214450
  2. Yazar: GÖKHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SERKAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu arastırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin müzik alanına ögrenci seçimlerinin uygulamadaki görünümüne bakılarak mevcut durum tespiti yapılmıs, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapmakta olan müzik ögretmenlerinin ögrenci seçimi islemlerine yönelik görüs ve önerileri saptanmıstır. Ortaya çıkan bulgular ısıgında; alan uzmanlarıyla görüsülmüs ve gerekli durumlarda arastırmacı tarafından önerilerde bulunularak ögrenci seçiminin gelistirilmesine yönelik katkı saglanılması amaçlanmıstır. Arastırmanın evrenini, 2007 yılı itibariyle ülkemizdeki sayısı 54' ü bulan Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde müzik alanında uygulanmakta olan ögrenci seçimleri olusturmaktadır. Evreni temsil ettigi düsünülen örneklemi ise, Milli Egitim Bakanlıgı Orta Ögretim Genel Müdürlügü tarafından tespit edilen 7 koordinatör Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde müzik alanında uygulanmakta olan ögrenci seçimleri olusturmaktadır. Seçilen okulların koordinatör okul olmasından yola çıkarak, evreni temsil edebilecek veri grubuna ulasılabilindigi düsünülmektedir. Betimsel tarama modeli kullanılan bu çalısmada veriler; doküman incelemesi, anket ve görüsme araçlarıyla elde edilerek SPSS 10.0 programı ile betimsel istatistik yöntemleriyle analiz edilmis ve elde edilen bulgular tablolastırılmıstır. Arastırmada; mevzuat, basvuru, yetenek sınavı ve içerigi, kontenjan baslıklarında özetle asagıdaki sonuçlara ulasılmıstır. Arastırmanın devam ettigi süreçte, mevzuat ile ilgili degisiklikler yapılmıstır. Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri basvuru sartlarında yer alan, ?ilkögretim okulunu o yıl bitirenlerden; diploma notu en az 3.00 olması sartı aranır? ibaresi yeni yönetmelik ve genelgede yer almamaktadır. Basvuru sartları ile ilgili, örneklem gruplarının önerilerine göre; ögrenci seçme basvuru sartları okulun kurulus gerekçeleriyle örtüsmeli, fiziksel ve bedensel engeller titizlikle incelenmeli ve basvuru sartı olarak diploma notu tekrar yürürlüge konulmalıdır. Örneklem grubunu olusturan müzik ögretmenleri, ögrenci alımı için hazırlanılan takvimi, ögrenci seçimi için uygun bulmamaktadır. Bu konuyla ilgili olarak; mevsim sartlarının sınav komisyonlarını ve ögrenci adaylarını olumsuz etkiledigi bildirilmis ve sınavların Haziran ve Eylül aylarını degerlendirecek bir yapıda gerçeklestirilmesi için önerilerde bulunulmustur. Sınav formatının merkezi bir çalısma ile genel çerçevesinin belirlenmesinde yarar görülmektedir. Bu çerçeve formatın ilgili yönetmeliklerde yer bulması saglanmalıdır. Örneklem grubunu olusturan müzik ögretmenleri, 2006-2007 ögrenci seçimine basvuran adayları; sayısı ve yetenek sınavına hazır bulunusluk düzeyleri bakımından yetersiz bulmuslardır. Bu konuyla ilgili, ögrenci seçimi için yetistirme kurslarının açılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin tamamının yetenek sınavı ile ögrenci aldıgı ve yine tamamının bu sınavları, sözlü ve uygulamalı olarak gerçeklestirdikleri gözükmektedir. Yetenek sınavının niteligine iliskin olarak örneklem gruplarının görüs ve önerilerine göre; ülkemizde gerçeklestirilen yetenek sınavları, sadece yetenegi degil aynı zamanda yeterlilikleri ölçme üzerine yapılandırılmıstır ve uygulanmaktadır. Yetenek sınavının içerigine iliskin olarak koordinatör okullarda, müziksel isitme ve yineleme becerisi/ müziksel bellek, müziksel çalma ve müziksel söyleme alanlarında yoklamalar yapılmaktadır. Bu yoklama alanlarının haricinde ise iki AGSL' de farklı uygulamalar göze çarpmaktadır. Bununla beraber bu içeriklerin isimlendirilmesi, puanlanması ve degerlendirilmesi hususunda çok farklı uygulamalar yapılmaktadır. Büyüksehirler haricindeki Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde kontenjan sayılarının doldurulamadıgı ve özellikle 2005-2006 egitim ögretim yılında kontenjan sayısında eksiklikler yasandıgı gözlenmektedir. Kontenjan sayısı olarak belirlenilen 24 sayısı uygun bulunmakla beraber bazı okullarda yetersiz basvuru sayısı nedeniyle bu sayı doldurulamamaktadır. Ankara, stanbul, zmir gibi sehirlerimizde ise 24 sayısı müzik ögretmenlerince büyük oranda yetersiz bulunmaktadır. Örneklemi olusturan müzik ögretmenleri kontenjan sayısının kayıt ve kabul yoluyla tamamlanması görüsüne katılmamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, current state was determined by means of looking at the appearance in the application for choosing students to Music Branch of Anatolian High School of Fine Arts, the opinions and suggestions of the teachers? at AHSFA about choosing students were determined and interpreted. In the light of the findings, experts of field were interviewed and it is aimed at contributing to the development of student selection by means of suggestions by the researcher. Student selections applied at Music Branch of Anatolian High School of Fine Arts, the number of which reached 54 by 2007, formed the universe of the study. The sampling of the study which is thought to be the representative of the universe was composed of student selections which are being applied at 7 Coordinator Anatolian High School of Fine Arts determined by the Ministry of Education General Directorate of Secondary Education. Taking into consideration the fact that the selected schools' being coordinator, it is thought that enough data was obtained which is the representative of the universe. In this study, in which descriptive research model was used, data was obtained by means of scanning, survey and interview tools, analyzed using SPPS 10.0 with descriptive statistics methods and the findings were converted into tables. In this study, the following results were found under the titles regulation, application, Special Skills Examination and its content, and quota. Some changes were made about the regulations while this study was being carried out. The item ?It is required that the General Point Average (GPA) is at least 3.00 for the students graduated from a primary school? which is one of the items for application requirements of Anatolian High School of Fine Arts is no longer available in recent regulations and circular. According to the suggestions of sampling groups, the applications requirements should overlap with the rationale for foundation of the school, physical barriers should be examined closely and GPA as a requirement for application should be put into operation again. Music teachers who composed the sampling group found that the calendar for the selection of students is not appropriate for student selections. About this issue, it was stated that the conditions of the season have negative effect on the exam committees and student candidates and some suggestions were made for the fact that examinations should cover the evaluation of June and September. It is useful to determine the general frame of examination format with a centralized workshop. This format should be put into operation in the new regulations. Music teachers who composed the sampling group found that the candidates applied in 2006-2007 is not enough in terms of their number and level of readiness. About this issue, there is a need for the courses preparing students for the examinations. It was observed that all Anatolian High School of Fine Arts Schools accept students through Special Skills Examination and all these examinations are conducted through oral exams. According to the opinions and suggestions of sampling groups about the quality of Special Skills Examinations, the ones conducted in our country are structured and applied for not only the evaluation of skills but also the proficiency levels of candidates. About the content of the Special Skill Examination, evaluations in the field of musical hearing and repeating skill/musical memory, musical playing and musical singing are made in coordinator schools. In addition to these evaluation fields, different applications were observed in two Anatolian High School of Fine Arts Schools. Moreover, many different applications were made about the naming, grading and evaluations of these content. In Anatolian High School of Fine Arts Schools except for the metropolitan ones it was observed that the quota could not be reached and especially in 2005-2006 Educational Year there were not enough students at schools. The number 24 which was determined as the quota was found to be appropriate but this number cannot be reached at some schools as a result of insufficient applications. Besides, the number 24 was found to insufficient by the music teachers in some cities like Ankara, stanbul and zmir. Music teachers who composed the sampling group did not agree on the completion of quota numbers through application and acceptance way.