İlköğretim okulu yöneticilerinin liderlik özellikleri açısından kendilerini algılamaları ile öğretmenlerin yöneticiyi algılamaları arasındaki ilişki.
The relationship between the directors' perception of themselves in termsof their leadership properties and teachers' perception of their director, who work at primary schools.
  1. Tez No: 211333
  2. Yazar: ZEHRA DEMİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETBu çalışmada Üsküdar'da bulunan 10 ilköğretim okulundaki yöneticilerin liderlik özellikleri açısından kendilerini algılamalarıyla öğretmenlerin yöneticiyi algılamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 100 öğretmen ve 30 yönetici oluşturmaktadır. Öğretmenler ve yöneticilere ayrı anketler uygulanmıştır. Anketlerin birinci bölümünde kişisel özelliklerle ilgili, ikinci bölümünde ise liderlik davranışlarını içeren sorular bulunmaktadır. Veri analizleri, frekans ve yüzde tabloları, t-testi, Mann-Whitehey U ve Kruskal-Wellis, H testleri ile yapılmıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, the relationship between the directors? perception of themselves in termsof their leadership properties and teachers? perception of their director, who work at 10 primary schools in Üsküdar, have benn observed. 100 teachers and 30 directors have been included to the questionary. Different questionaries have been carried out to the teachers and directors. There have been questions about personal properties in the first part and leadership behaviours in the second part of the questionaries. T-test, Mann-Whithey U and Kruskal-Wallis H have been used to analyze the data. The findings have been discussed in tha light of literature, and some suggestions have been given.