İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ve okul kültürü algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relation between the primary school teachers organisational commitment levels and perceptions of school culture summary/abstract
- Tez No: 211334
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, örgütsel bağlılıkla okul kültürü algıları arasında ilişkinin varlığının belirlenmesi, bu ilişkinin öğretmenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, branş ve eğitim düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma; giriş, örgütsel bağlılık, okul kültürü, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç, tartışma ve öneriler olmak üzere altı bölüm altında toplanmıştır.Ölçekler daha önceden belirlenen örneklem grubuna 2006?2007 öğretim yılı ikinci döneminde 200 öğretmene araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçekler üç bölümden; Kişisel Bilgi Formu 7, Örgütsel Bağlılık Ölçeği 18, Okul Kültürü Algısı Ölçeği 21, toplam 46 sorudan oluşmaktadır. Hazırlanan anketlerin geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olup, anketin güvenirliği 90'ın üzerindedir.Araştırma grubunu oluşturan öğretmenlerin demografik özelliklerini belirleyici frekans (f) ve yüzde (%) değerleri çıkarılmıştır. Daha sonra ölçeklerden elde edilen puanlar için frekans (f) ortalama (x) ve standart sapma (ss) puanları hesaplanmıştır. Gruplar içerisinde normal dağılım özelliği göstermeyen (n
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to define the relation between the primary school teachers? perception of organizational commitment and school culture and that whether this connection varies due to the age, relation, marital status, Professional status, field and education level of the teachers or not. The paper is grouped under six chapters: Introduction, organizational commitment, school culture, methodology, results and analysis, conclusion, discussion and suggestions.The scales have been applied to the previously determined sampling group of 200 teachers in the second half of the 2006-2007 education years. The questionnaires used in the research consist of 3 parts and 46 questions: Personal Information Form with 7 questions, Organizational Commitment Scale with 18 questions and Perception of School Culture Scale with 21 questions. The reliability and applicability of the questionnaires have been tested and the reliability of the test is over %84.The frequency (f) and percentage (%) values determining the demographic characteristics of the teachers constituting the sampling group have been subtracted. Then, frequency (f), mean (x) and standard deviation (ss) points have been calculated for the points obtained from the scales. Non-parametric analysis techniques have been used for groups (n