Eğitim yöneticilerinin değer tercihleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilşkinin incelenmesi
  1. Tez No: 211336
  2. Yazar: TUBA TANIT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu arastırmada egitim yöneticilerinin deger tercihleri ile yaratıcılıkları arasındaki iliski tespit edilmeye çalısılmıstır. Arastırma; Giris, lgili Literatür, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Öneriler olmak üzere bes ana bölümden olusmaktadır. Literatür bölümünde yaratıcılık ve degerler üzerinde kapsamlı alan taraması yapılmıstır. Arastırmanın evrenini, 2006-2007 Egitim Ögretim yılında, tabakalama yöntemi ile stanbul Anadolu Yakası'nın Pendik, Kartal ve Kadıköy lçelerindeki resmi veya özel kurumlarda görev yapan egitim yöneticileri olusturmaktadır.Yöneticilerin seçiminde kümeleme örneklem yöntemi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda 122 yöneticiye (41 Kadın, 81 Erkek) ulasılmıstır. Arastırmada yazar tarafından gelistirilen demografik degiskenlerin toplanmasına yönelik bir bilgi formu, Schwartz H. Shalom tarafından gelistirilen Schwartz Degerler Ölçegi ve Eugune Raudsepp tarafından gelistirilen Ne Kadar Yaratıcısınız Ölçegi kullanılmıstır. Verilerin analizi için bagımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, non parametrik Mann Whitney-U testi ve Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi kullanılmıs olup manidarlıklar 0,5 düzeyinde sınanmıstır. Arastırma ile okullardaki yöneticilerin kisisel degerlerinin kararlarındaki yaratıcılıgı etkileyip etkilemedigi arastırılmıs ve bu amaca iliskin bulgular cinsiyet, yas, medeni durum, kıdem, yöneticilik kıdemi, egitim durumu, brans,gelir düzeyi, çalısılan kademe ve hizmet içi egitim kursu degiskenleri açısından ortaya konmustur. Son olarak; degerler ölçegi ve yaratıcılık ölçegi alt boyutları arasındaki iliskiyi belirlemek amacıyla yapılan analizler sonucunda egitim yöneticilerinin deger tercihleri ile yaratıcılıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıstır. Baska bir deyisle; egitim yöneticilerinin deger tercihleri ile yaratıcılıkları arasında anlamlı bir iliski yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study , the relationship between the value of preferences and creativities of directors of education have been tried to determined. The rescarch consists of five main chapters as Introduction, Relevant Literature, Method, Findings and Interpretation, Conclusion, Duscussion and Proposals.In the chapter of Literature an inclusive field has been surveyed on creativities and values.The samplings have been formed between the education directors who are in duty in private and state schools in Pendik , Kartal and Kadıköy in 2006-2007 education and instruction term.The method of grouping and exampling have been done to select the directors of education.This study involves 122 directors.( 41 women, 81 men) In the research , an information form that developed by the writer which is used to gather the demographic changes, Schwartz Value Scale ,develveloped by Schwartz H. Shalom , and How Creative You Are ? ,developed by Eugune Raudsepp are used .To analysis the information, `t? test has been applied for independent group, one ?way analysis of variance test has been applied (ANOVA),non ?parametric Kruskal Wakkis ?H test ,non parametric Mann Whitney ?U test ,Pearson Multiplication Momentum Correlation analysis being used ,expressiveness levels were used on the 0.5 level. With this study ,a research has been done on the schools? directors whether their personal values have an effect on their creativity of decision or not , and results for this aim have been displayed by gender ,age ,marital status ,seniority,seniority of management , level of education, branches , level of income , level of work status and in service training course. Finally ; As a result of analysis which were conducted in the aim of defining the relationship between the value scale and creativity scales sub dimensions,it has revealed that there is no statisctically meaningful differences between the education directors? value preferences and creativities.In other saying there isn?t meaningful differences between the value preferences and creativities of directors of education.