Colonial aspects in Brian Friel's plays 'translations' and 'Molly Sweeney'
Brian Friel'ın oyunları olan 'translations' ve 'Molly Sweeney'de sömürgeci unsurlar
- Tez No: 211344
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada emperyalist güçlerin ayrılmasının ardından Irlanda'nın yaşadığı güç durum anlatılmaktadır. Bahsedilen durumu açıklamak için Brian Friel'in oyunları Translations ve Molly Sweeney sömürgeci ve emperyalist açıdan bakılarak İncelenmiştir. Aynı zamanda bir devlete uygulanan asgari gücün hakimiyeti vurgulanmıştır. Bu çalışma bir ülke kültürünün ve tarihinin iyi niyetli görünen güçler tarafından `modernizasyon' adı altında nasıl değiştirildiğini anlatmaktadır.Kimlik ve iletişim Friel'ın oyunlarının iki önemli temasıdır. Friel dil ile kimlik arasında sıkı bir bağ kurmuştur. Friel'ın bu iki oyununda da Irlanda kimliğinin ve dilinin önemi vurgulanarak emperyalist güçler tarafından nasıl mahvedildiği gözler önüne serilmiştir. Oysa Friel'in, insanların birbirlerinin dillerini ve tarihlerini yok etmeden de öğrenilebilecekleri yolundaki tezi bu çalışmaya yansıtılmıştır.Sonuç olarak Friel bize sömürgeleştirilmeye çalışılan ülkelerin sömürgecilerden hiç de memnun olamadıklarını, bu benimsettirilmeye çalışılan üstün güçten şikayetçi olduklarını belirtip aslında sömürgeciliğin iyi niyet adı altında yıkıcı ve tehlikeli bir unsur oluşturduğunun ipuçlarını vermiştir. Bu çalışmada da tüm bu unsurlar incelenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is about the Irish national culture after the departure of the imperial power. It deals with the `colonial? and `imperial? viewpoint of Brian Friel?s plays Molly Sweeney and Translations. It can also be taken as the authority assumed by a state, or any military power over another territory. This study tries to show how a culture and history of a land can be changed by forces which seemingly have good intentions; forces defined as the work of `colonialism? or `modernization?.Identity and communication are the most important issues in Brian Friel?s plays, Translations and Molly Sweeney. Language for Friel is closely implicated with identity. Friel tries to show how the Irish identity and language is destroyed by an imperial power practicing what is called colonization. Friel indicates that we can or may learn from other histories, identities or the historical memories without degenerating them.Consequently, Friel reveals in his plays that the colonized are not pleased with the colonizers. He is complaining about the dominating power exercising its will over other lands and peoples. He ends up by giving clues that colonizers can be destructive and dangerous.