The dreams and the realities of the characters in wesker trilogy and the kitchen
Wesker üçlemesi ve mutfak adlı oyunlarda karakterlerin rüyaları ve gerçekleri
- Tez No: 211343
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Arnold Wesker 24 Mayıs 1932'te Londra'nın dogusu Stepney'de bir Musevi isçi ailesinin çocugu olarak dünyaya gelmistir. Onun egitimi kitaplara ve BBC radyolarına dayalı bir egitimdir. Kariyeri Londra okulu film teknikleri bölümüne kaydolmakla baslamıstır. Öfkeli genç adam, sosyalist yazar, isçi sınıf yazarı, ya da post dramanın öncülerinden gibi kelimelerle tanımlansa da o bütün bu sınıflandırmaları reddeder. Sabit bir tasvire sıkısmak yerine kendini özgür bir ruh olarak tanımlar. Trilogy kitabını yaratırken gerçek yasamından, Marxism ve Macaristan devrimi gibi birtakım sosyalist görüslerden esinlenmistir. Sehriyeli Tavuk Çorbası, Khan ailesini, annenin geri toparlanıslarını, zayıf iradeli babayı, çocuklarının hayal kırıklıklarını ve ailenin parçalanısını anlatan bir oyundur. Wesker onların ortak rüyalarını göstermeye çalısır. Bu 2. Dünya Savası, Stalinism ve Macaristan devrimi ısıgında kendi sosyal görüslerini devam ettirmek amacıyla diger partilere karsı olan mücadeleleri ve dengesiz dünyada gerçeklerle karsılastıklarında bu hayalin çöküsüdür. Kökler oyunu Sehriyeli Tavuk Çorbasının devamıdır ve karakterlerin rüyalarına ulastıgı ilk oyun olma özelligini tasır. Öncelikle Beatie ailesine iliskisini savunurken üzüntüsünden kurtulur ve kendini anlama evresi, degisim evresi geçirdigine seyirci sahit olur. Ronnie'nin düsüncelerinin o kadar da romantik ve gereksiz olmadıgı anlasılır. Küdus Hakkında Konusuyorum bir serüveni anlatır; bu rüya karakterlerin kendilerini sehir yasamından soyutlama ve köy yasamına mahkum bırakmadır. Bu modern yasam, kapitalizm ve onun ürünlerine karsı olan tepkidir, fakat gerçek yasama karsı dirençsizliklerini anlayınca bu hayalde basarısızlıga ugrar. Mutfak garsonların daha iyi bir yasama kavusmak için kurdukları hayalleri anlatır. Oyunun merkezi Alman sef Peter ve garson Monique arasında geçen ask iliskisidir. Peter'ın hayali Monique ile düzgün bir iliski kurmak ve mutfagı yeni bir yer kurabilmek için yıkmaktır. Bütün çabaları, rüyaları, umutları Mr Marango'nun yasamda is ve yemek dısında daha fazla ne istenebilir sorusu ile parçalanır. Arnold Wesker Trilogy adlı eserinde karakterleri portre ederken onların gerçek yasamda yenildiklerini ve bir degisim yasadıklarını anlatmak ister, bu hem toplumun çürümüs degerleriyle hemde karakterlerin kendi güçsüzlükleri ile ilgilidir; fakat Wesker toplumu bahsedilen genis ve karanlık cahillikten egitimle kuratabilecegimize inanır. Bu da yazarların görevidir, çünkü kelimeler insanlarla iletisim kurmak için kullanılan köprüdür. Wesker oyunlarla bu degisim sürecini yasatmak ve seyircinin bu gelisimin bir parçası olmasına öncülük etmek ister
Özet (Çeviri)
Arnold Wesker was born into a Jewish working class family on 24 May 1932 in Stepney in the East End of London. His education is based on books and BBC radio. His career starts when he enrolls in London School of Film Technique. Though he is defined as an angry young man, socialist writer, working class author or leading post dramatist, he refuses all of these categories. He views himself as a free spirit rather than keeping himself bound in a stagnant image. During the creation of his Trilogy, he gets his inspiration from his own life, socialist and communist thought, such as Marxism and the Hungarian Revolution. Chicken Soup with Barley describes Khan?s family, the mother?s resilience, the weak willed father, the disillusionments of her children and their disintegration in these three acts. Wesker tries to show their common dreams, that is, their struggle against the other parties in order to maintain their social views in the face of World War II, Stalinism and the Hungarian revolution; however, they collapse in this unbalanced world when they are forced to face the realities of life. Root is the continuation of the first story, Chicken Soup with Barley, and is the first play in which the characters reach their dreams; firstly Beatie dismisses her sorrow when she defends her relationship to her parents. She starts to use her own voice, the audience witnesses a self realization and transformation; it is understood that Ronnie?s ideas are not quite romantic and useless. I?m Talking About Jeruselam describes an adventure, a dream that Dave and Ada put into practise with isolating themselves from the city life and keeping themselves in a village. This is a kind of reaction against modernization, capitalism and all of its products. However, this fantasy fails too after they realize their weakness against the realities of their life. The Kitchen talks about waiters and dreamers. The central story tells about the love affair between a German chef, Peter, and the married waitress Monique. Peter?s dream is to have a stable relationship with her and to destroy the kitchen to rebuild something new. All their struggles, dreams and hopes end in silence when Mr Marango asks his workers what more is there in life than work and food. Arnold Wesker, in portraying these characters for us, aims to state that all of these characters yield in real life, and experience transformations that can be related with the debauched values of the society or their inherent weaknesses. However, we can rescue the individuals from their vast and dark ignorance by educating them. That is the duty of the writers because words are bridges to making connections with people. He also lets the audience live this transformation with these plays and become part of this development.